VAŠINGTON – Rekordan uvoz je povećao trgovinski deficit SAD-a u septembru četvrti mesec uzastopno, jer je politički osetljiv negativan saldo u robnoj razmeni s Kinom dostigao rekord, javlja agencija AP.
Američko ministarstvoi privrede je saopštilo danas da je „gep“ između vrednosti onoga što Amerika prodaje i onoga što kupuje u inostranstvu porastao za 1,3 odsto na 54 milijarde dolara, u odnosu na 53,3 milijarde dolara iz avgusta, dostižući najviši nivo od februara.
Uvoz je povećan za 1,5 procenata na 266,6 milijardi dolara, čemu su doprinele najviše nabavke telekomunikacione opreme i odeće na stranim tržištima.
Izvoz je takođe porastao za 1,5 odsto na 212,6 milijardi dolara, usled povećanja isporuka civilnih aviona i naftnih derivata.
AP podseća da je predsednik Donald Tramp smanjenje velikog, konstantnog trgovinskog deficita postavio prioritet, i dodaje da je „uprkos njegovim tarifama na uvozni čelik i aluminijum i na kinesku robu, deficit u dosadašnjem toku godine povećan za 10,1 odsto na 445,2 milijarde dolara“.
Deficit u robnoj razmeni sa Kinom porastao je za 4,3 odsto u septembru, na rekordnih 40,2 milijarde dolara.
Kina i druge zemlje su na tarife SAD-a odgovorile recipročnim uvoznim dažbinama na američke proizvode. Američki izvoz soje, na koju je Kina uvela tarife, pao je u septembru za 29,4 posto.
Tramp vidi neuravnotežene trgovinske pokazatelje kao uzrok ekonomske slabosti SAD-a i kao posledicu loših trgovinskih sporazuma i nepoštenih praksi američkih trgovinskih partnera, posebno Kine, navodi AP.
Dodaje, međutim, da vodeći ekonomisti trgovinski deficit posmatraju kao rezultat ekonomske realnosti – Amerikanci kupuju više nego što proizvode, tako da se jaz između tražnje i ponude popunjava uvozom. Snažna američka ekonomija takođe ohrabruje Amerikance da kupuju više stranih proizvoda.
Pored toga, izvozu SAD šteti i uloga američckog dolara kao svetske valute. Tražnja za dolarom je obično velika jer se on koristi u jako puno globalnih transakcija. To znači da je dolar konstantno jak, što podiže cenu američkih proizvoda i dovodi američke kompanije u nepovoljan položaj na inostranim tržištima.
SAD su u septembru ostvarile suficit od 23,2 milijarde dolara u trgovini uslugama, kao što su bankarstvo i turistički sektor. Međutim, taj rezultat je neutralisan deficitom od 77,2 milijarde dolara u trgovini proizvodima, poput mobilnih telefona i automobila, prenosi AP.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com