EU demantuje Kurtija i tvrdi da je njen predlog na stolu od juna

Evropska unija je danas demantovala tvrdnju premijera Kosova Aljbina Kurtija da je njegov predlog o redosledu primene Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa bio jedini na stolu tokom juฤeraลกnje runde dijaloga u Briselu.

„Izjava premijera Kurtija, da je njegov predlog bio jedini na stolu, jednostavno je netaฤna“, naveo je neimenovani zvaniฤnik u Briselu, prenose Radio-televizija Srbije (RTS) i Radio Slobodna Evropa (RSE).

Posle juฤeraลกnje, joลก jedne neuspeลกne runde briselskog dijaloga, Kurti je objavio svoj predlog o redosledu primene Sporazuma i rekao da je to jedini plan koji je na sastanku u Briselu bio predloลพen.

Prema navodima RTS, neimenovani izvor iz EU rekao je da su evropski posrednici joลก u junu predstavili Beogradu i Priลกtini predlog Unije o redosledu primene Sporazuma i dodao da je specijalni predstavnik za dijalog Miroslav Lajฤak u meฤ‘uvremenu tim povodom imao sedam krugova odvojenih razgovora sa obe strane.

U dokumentu EU, ฤiji sadrลพaj prenosi RSE, predviฤ‘a se da primena Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa poฤne pokretanjem pregovora o statutu „instrumenta za samoupravu Srba“ na Kosovu.

Nakon toga, navodi se u dokumentu, Srbija viลกe ne bi insistirala na koriลกฤ‡enju fusnote ili uฤeลกฤ‡u Misije UN na Kosovu (Unmik) u regionalnim forumima.

Sledeฤ‡i korak je zavrลกetak pregovora o statutu „instrumenta za samoupravu Srba“, a potom sledi primena taฤke koja predviฤ‘a nemeลกanje svake od strana u unutraลกnja pitanja one druge i uzdrลพavanje od bilo kakvog oblika nasilja ili pretnje nasiljem.

Potom bi, prema predlogu EU, usledilo uspostavljanje „instrumenta za samoupravu Srba“, praฤ‡eno ukidanjem struktura kojima Srbija upravlja na Kosovu, a zatim bi doลกlo do priznanja odgovarajuฤ‡ih dokumenata i nacionalnih simbola.

Naredni korak, prema predlogu EU, bio bi sporazum o mapi puta za primenu neispunjenih obaveza koje proizilaze iz ranijih sporazuma postignutih u briselskom dijalogu.

Usledila bi formalizacija statusa Srpske pravoslavne crkve na Kosovu, a zatim i praktiฤni aranลพmani za razmenu stalnih misija.

Posle toga, Srbija se viลกe ne bi protivila ฤlanstvu Kosova ni u jednoj meฤ‘unarodnoj organizaciji, a Kosovo bi potom zavrลกilo procedure za zaลกtitu srpske verske i kulturne baลกtine.

Na kraju se predviฤ‘a pokretanje pregovora o pravno obavezujuฤ‡em sporazumu o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa Srbije i Kosova, navodi RSE.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com