Pre 45 godina umro predsednik SFR Jugoslavije Josip Broz Tito

Na danaลกnji dan pre 45 godina, 4. maja 1980. umro je Josip Broz Tito (88), predsednik Socijalistiฤke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) i Saveza komunista Jugoslavije (SKJ), vrhovni komandant oruลพanih snaga Jugoslovenske narodne armije (JNA) i jedan od osnivaฤa Pokreta nesvrstanih.

Tito je roฤ‘en u Kumrovcu, mestu na slovenaฤko-hrvatskoj granici, maja 1892. godine, a kao datum njegovog roฤ‘enja obeleลพavan je 25. maj, koji je bio proglaลกen za Dan mladosti i tokom kojeg je u Beograd, na stadion JNA dolazila ลกtafeta koja je prehodno obilazila ฤitavu Jugoslaviju.

Na ฤelu federativne drลพave, saฤinjene od ลกest republika, nalazio se nepunih 35 godina, od osloboฤ‘enja zemlje nakon Drugog svetskog rata 1945. godine, pa sve do smrti.

Izveo je Jugoslaviju iz istoฤnog (sovjetskog) bloka i sproveo reforme, nakon kojih je razruลกena i siromaลกna zemlja postala srednje razvijena, sa modernim obrazovnim i socijalnim sistemom.

Meฤ‘utim, konfiskacija i nacionalizacija gotovo sve privatne imovine, kao i nepostojanje demokratskog sistema, slobodnih medija i slobodnih izbora, proizveli su strogu drลพavnu i partijsku kontrolu kompletnog poratnog ลพivota, a ideoloลกka iskljuฤivost vlasti koลกtala je slobode, pa i ลพivota mnoge koji nisu ลพeleli ili umeli da se prilagode.

Bez obzira na to uลพivao je ogromnu popularnost u narodu, ลกto su niลพi ฤelnici socijalistiฤkog sistema koristili da izgrade kult liฤnosti, sa nadom da ฤ‡e im to biti od koristi za nastavak vladavine i nakon Titove smrti.

Pokret nesvrstanih u ฤijem je osnivanju imao ogromnu ulogu, pojaฤao mu je pozicije na meฤ‘unarodnoj sceni, a Jugoslaviju pribliลพio stanovnicima i trลพiลกtima zemalja iz Afrike i Azije, ลกto je imalo pozitivan i politiฤki i ekonomski efekat.

Kao drลพavnik iz relativno male zemlje sa 20 miliona stanovnika, postao je nesrazmerno znaฤajna figura svetske politike, uticajan, rado viฤ‘an i priman gost u gotovo svim svetskim centrima, od Londona i Vaลกingtona, do Moskve i Nju Delhija.

Samoupravni sistem u privredi, koji je uveden sredinom sedamdesetih godina proลกlog veka, meฤ‘utim, nije izdrลพao test vremena, privreda nije postala dovoljno konkurentna, niti sposobna da zaposli odgovarajuฤ‡i deo stanovniลกtva.

U poslednjim godinama ลพivota, moลพda i bez njegovog presudnog uticaja na donoลกenje odluka, zaduลพenost zemlje je naglo porasla uz jaฤanje socijalnih, a kasnije i nacionalnih tenzija, ลกto ฤ‡e desetak godina kasnije 1990. dovesti do krvavog raspada Jugoslavije i formiranja malih nacionalnih drลพava, slabog uticaja i minijaturne politiฤke snage.

Tito je umro 4. maja 1980. godine, u 15.05 ฤasova, u Kliniฤkom centru u Ljubljani, nakon komplikacija posle amputacije noge i drugih nagomilanih zdravstvenih problema.

Njegovo telo je trasportovano „Plavim vozom“ do Beograda, a uz put je ispraฤ‡eno cveฤ‡em i suzama stotina hiljada graฤ‘ana koji su preminulog lidera, izloลพenog na odru u zgradi skupลกtine, obilazili i narednih nekoliko dana.

Sahrani Josipa Broza Tita prisustvovalo je viลกe od 200 istaknutih liฤnosti iz celog sveta, predsednika, premijera, kraljeva, vladara i lidera stranaka iz 107 zemalja. Meฤ‘u njima su bili i Indira Gandi, Margaret Taฤer, Leonid Breลพnjev i mnogi drugi.

Gotovo pola veka nakon smrti Tito je ostao kontroverzna i istorijski izuzetno interesantna liฤnost. Njegov grob, kao i Muzej Jugoslavije u neposrednoj blizini svake godine obilazi hiljade ljudi iz bivลกe Jugoslavije.

Danas, na godiลกnjicu njegove smrti, Muzej Jugoslavije ฤ‡e raditi od 10 do 18 ฤasova, a ulaz ฤ‡e za posetioce biti besplatan.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com