Besplatne operacije kičmenog stuba u Kragujevcu

Poznati španski ortoped i spinalni hirurg Cesar Ernandes Garsija (Cesar Hernandez Garcia) obavio je danas u kragujevačkom Kliničkom centru prvu od četiri predvidjene besplatne operacije kičmenog stuba najsavremenijom, minimalno invazivnom metodom.

Do kraja dana biće operisana još dva pacijenta, a sutra još jedan, koji su izabrani kao najteži slučajevi deformiteta kičmenog stuba na Klinici za traumatologiju i ortopediju Kliničkog centra u Kragujevcu.

Direktor Kliničkog centra Predrag Sazdanović rekao je novinarima da je danas uradjena prva operacija kičmenog stuba na nivou koji je „za tri koplja viši“ u odnosu na intervencije koje su do sada mogle da budu izvedene u toj ustanovi.

„Operisana je pacijentkinja starosti 54 godine koja je imala urodjeni deformitet kičmenog stuba zbog čega nije mogla da hoda, da se pomera i bila je nagnuta na desnu stranu. Hirurškim zahvatom kojim je rukovodio profesor Ernandes ispravljen je kičmeni stub i očekujemo da će posle oporavka pacijentkinja da prohoda, da povrati funkcije i da ima kvalitetniji život“, rekao je Sazdanović.

Prva operacija trajala je oko četiri i po sata, a profesoru Ernandesu asistirala su dvojica mladih ortopeda iz Kragujevca  –  Srdjan Vlajović i Ivan Stojadinović.

Hirurg Ernandes rekao je novinarima: „Operisaćemo i pacijenta sa metastaznim promenama na kičmenom stubu koji ima neku vrstu paraplegije i nadamo se da će posle operacije hodati bez bolova. Radićemo i na kičmenom stubu koji ima prelom kako bi pacijent mogao da hoda već sutra bez bolova. Sutra je na našem programu poslednji predvidjeni zahvat, kod pacijenta koji ima bolest propadanja kičmenih pršljenova. Očekujem da će on moći da hoda posle 24 časa“.

Savremena hirurgija kičmenog stuba koju je izveo hirurg iz Mursije primenjuje se kod pacijenata sa urodjenim deformitetom kičmenog stuba, deformitetom posle trauma ili kod posledica onkoloških bolesti.

Ključna promena posle savremenog zahvata na deformitetu kičmenog stuba je da se pacijentima vraćaju izgubljene funkcije i da mogu da nastave normalan život i rad.

Sazdanović je rekao da će „saradnja biti nastavljena“ i da će se i ubuduće takve operacije izvoditi besplatno iako su u inostranstvu one vrlo skupe, te u Turskoj koštaju oko 60.000 evra, a u Švajcarskoj oko 150.000 švajcarskih franaka.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com