Ostvarivanje rodne ravnopravnosti je posao koji do danas nije dovršen i koji predstavlja najveći izazov u oblasti ljudskih prava, izjavio je generalni sekretar UN Antonio Gutereš povodom sutrašnjeg Medjunarodnog dana žena – 8. marta.
Gutereš je rekao da više od jedne milijarde žena u svetu nije zakonom zaštićeno od seksualnog nasilja u porodici, da na svetskom nivou, rodni jaz u zaradama iznosi 23 odsto i dostiže i 40 odsto u ruralnim područjima, dok se neplaćeni rad koji mnoge žene obavljaju ne prepoznaje.
„Nalazimo se u trenutku od presudnog značaja za prava žena. Više nego ikada ranije, ukazuje se na istorijske i sistemske nejednakosti koje su omogućavale represiju i diskriminaciju. Od Latinske Amerike preko Evrope do Azije, na društvenim mrežama, na filmskim setovima, u fabričkim halama, na ulicama, žene pozivaju na trajne promene i nultu toleranciju prema seksualnim napadima, uznemiravanju, kao i svim oblicima diskriminacije“, kazao je generalni seketar UN.
Prema njegovim rečima, ostvarivanje rodne ravnopravnosti i osnaživanje žena i devojčica je posao koji do danas nije dovršen i koji predstavlja najveći izazov našeg sveta u oblasti ljudskih prava.
Ipak, ocenio je da su „aktivizam i zagovaranje generacija žena doneli rezultate“ i da „više devojčica nego ikada ranije pohadja školu“, da „više žena obavlja plaćene poslove i zauzima visoke pozicije u privatnom sektoru, akademskoj sferi, politici i medjunarodnim organizacijama, uključujući UN“.
„Rodna ravnopravnost je utemeljena u bezbrojnim zakonima, a štetne prakse, poput sakaćenja ženskih genitalija i dečijih brakova, u mnogim državama su zabranjene. Medjutim, i dalje treba da otklonimo ozbiljne prepreke ako želimo da prevaziđemo istorijsku neravnotežu moći koja leži u osnovi diskriminacije i eksploatacije“, rekao je Gutereš.
Kako je naveo, čak i tamo gde zakoni postoje, često se ne poštuju, a žene koje zatraže pravnu zaštitu često nailaze na sumnju, osudu i omalovažavanje.
„Danas znamo da su seksualno uznemiravanje i zlostavljanje bili sveprisutni na radnom mestu, u javnom prostoru i kod kuće, i to u državama koje se ponose svojim rezultatima u oblasti rodne ravnopravnosti“, rekao je Gutereš i istakao da je „u potpunosti posvećen načelu nulte tolerancije prema seksualnom uznemiravanju“.
On je rekao da UN treba da budu primer celom svetu, ali da je „svestan da nije uvek bilo tako“ i dodao da je od stupanja na funkciju 2017. pokrenuo promene u Sedištu UN, u mirovnim misijama, kao i u kancelarijama te organizacije u celom svetu.
„Neposredno saradjujemo sa državama širom sveta na sprečavanju i rešavanju problema seksualne eksploatacije i zlostavljanja od strane pripadnika mirovnih misija, kao i na pružanju podrške žrtvama“, izjavio je Antonio Gutereš.
Kazao je i da je osnaživanje žena u centru Agende održivog razvoja do 2030. godine, a da napredak u ostvarivanju Ciljeva održivog razvoja podrazumeva napredak za sve žene, gde god da žive.
Gutereš je rekao da će inicijativa Spotlight, pokrenuta sa Evropskom unijom, usmeriti sredstva u iskorenjivanje nasilja nad ženama i devojčicama, što je, kako je naveo, preduslov za ravnopravnost i osnaživanje.
„Da budem jasan – to nije usluga ženama. Rodna ravnopravnost je pitanje ljudskih prava, ali je ujedno i u interesu svih nas: muškaraca i dečaka, žena i devojčica. Rodna neravnopravnost i diskriminacija žena škode svima nama. Imamo obilje dokaza da ulaganje u žene predstavlja najdelotvorniji put ka prosperitetu zajednica, preduzeća, pa čak i država. Zahvaljujući učešću žena, mirovni ugovori postaju čvršći, društva vitalnija, a privreda zdravija“, izjavio je on.
Generalni sekretar UN je rekao da je „u ovom suštinski važnom trenutku za prava žena, vreme da muškarci stanu uz žene, da ih saslušaju i da uče od njih“ i dodao da su „transparentnost i odgovornost neophodne da bi žene u potpunosti ostvarile svoj potencijal i povele ka boljitku sve nas“.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com