RIM – Od nekoliko desetina hiljada spomenika važnim, realnim osobama, u Italiji je samo 148 posvećeno ženama, ne računajući alegorijske ili verske spomenike, a najnoviji kod Selerna mnogi ocenjuju kao seksistički, piše list “Avenire”.
I u velikim gradovima kao što su Rim, Milano, Torino, Bolonja, Venecija i Napulj, broj memorijala važnim realnim osobama ženskog pola je minimalan ili potpuno nedovoljan.
I među postojećim spomenicima ženama, malo je onih kojima se izražava zahvalnost za njihov profesionalni uspeh i požrtvovanost. Niti jedan nije posvećen, na primer, ženi naučnici, navodi list.
Osim toga, na postojećim spomenicima ženama, one su često prikazane na stereotipan način, statue ih prikazuju gole ili se aludira na senzualnost.
Povod za anketu ali i veliku polemiku o ženama u spomeničkoj kulturi, bio je otkrivanje spomenika ženi sakupljačici žita u mestu Sapri, blizu Salerna u regiji Kampanja.
Bronzana figura na obali mora prikazuje seljanku u odeći koja se pripija uz telo i otkriva njene obline.
Spomenik je inspirisan stihovima pesme o seljanki, istorijskoj ličnosti, koja se pridružila borcima za Republiku Italiju, a protiv dinastije Burbona.
Skulptura je izazvala polemiku ne samo među umetnicima i kulturnim radnicima, već i oštre političke reakcije.
Članica Demokratske stranke Monika Krinina je zatražila da statua bude odmah uklonjena, “jer prikazuje ženu seksistički”,
Clanica parlamenta Laura Boldrini je ocenila “da je spomenik šamar istoriji i ženama čije se telo predstavlja pre svega kao seksualni objekat”.
A žene članice demokratske stranke iz Palerma tvrde u saopštenju da je “statuta kontra edukativna, banalizuje ulogu žene u drustvu i pravi štetu naporima za jednakost polova”, te traže da se spomenik ukloni.
Autor “seksi statue”, kako mediji pišu o spomeniku sakupljačici žita, Emanuele Stifano tvrdi da je veliki obožavalac ljudskog tela i da je statuom želeo predstaviti “mladu i snažnu ženu kojoj vetar sa mora pripija uz telo haljinu”.
Italija nije usamljena država gde su retki ili potpuno nedostaju spomenici kojima se održava uspomena i odaje zahvalnost ženama koje su se profesionalno istakle.
Istraživanje lista “Vašington Post” pokazuje da je u Sjedinjenim Američkim Državama je tek sedam odsto, a u Engleskoij 13 odsto statua-spomenika posvećenio ženama.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com