U trendu

Čudovišna kuća

Žanr: animirani, komedija, misterija, porodični
Trajanje: 91 min.
Premisa: Komšiluk se „strašno“ promenio!

Glavne uloge:

Stiv Bušemi (Steve Buscemi), Megi Gilenhal (Maggie Gyllenhaal), Džejson Li (Jason Lee), Kevin Džejms (Kevin James), Mičel Muso (Mitchel Musso), Sem Lerner (Sam Lerner), Spenser Lok (Spencer Locke), Nik Kanon (Nick Cannon), Fred Vilard (Fred Willard), Ketlin Tarner (Kathleen Turner), Džon Heder (Jon Heder)

Scenario: Den Harmon (Dan Harmon), Rob Šrab (Rob Schrab)
Režija: Gil Kenan (Gil Kenan)

SINOPSIS

Dan uoči Noći veštica Di Džej i njegov drugar, ljubitelj slatkiša, Čauder, sukobljavaju se s gospodinom Neberkrekerom pošto se njihova lopta otkotrljala na njegov travnjak i bila tajanstveno usisana u kuću. Kada kuća pokuša da proguta njihovu novu drugaricu Dženi i niko im ne poveruje da je kuća opasna, na njima je da sve to istraže. Iako im niko od odraslih ne veruje, troje dece shvata da je komšijska kuća u stvari čudovište. Moraju naći način da zaustave kuću i spasu komšiluk.

O FILMU

„Čudovišna kuća“ spaja dva priznata Oskarom nagrađena autora – Roberta Zemekisa i Stivena Spilberga, koji udružuju snage s novajlijom Gilom Kenanom. Uz pomoć sjajnog scenarija oni su uklopili najnoviju motion-capture tehnologiju animacije i dva omiljena žanra – porodičnu komediju i horor.

Filmovi imaju dugu tradiciju prikazivanja strašnih i ukletih kuća – od gotske kuće u filmu „Psiho“ do jezive barake Bu Redlija u filmu „Ubiti pticu rugalicu“ i otkačene kuće u filmu „Edvard Makazoruki“ – i istraživanja dečje fascinacije tim zabranjenim građevinama i njihovim čudnim stanarima.

Producent Stiv Starki kaže: „Naš cilj nije bio da napravimo samo strašnu priču nego i priču s mnogo humora, koji će podjednako privući i stariju i mlađu publiku.“ Ipak, scenario „Čudovišne kuće“ postavio je jedan naizgled nerešiv tehnički problem: u jednom trenutku ukleta kuća bi trebalo da se oslobodi svojih temelja i pođe ulicom, terorišući čitavo susedstvo. „Pošto je ovo originalno bilo zamišljeno kao konvencionalni igrani film“, kaže Starki, „uvek smo imali dilemu kako uklopiti konvencionalni film s kućom koja oživljava“. Problem je rešen kada je Zemekis otkrio novi motion-capture proces, koji je primenjen u svetskom hitu „Polar ekspres“.

S jednim od najsjajnijih glasova u industriji zabave, Ketlin Tarner je uvek imala velikog uspeha zahvaljujući svojim glasnim žicama. „Došla sam u „Čudovišnu kuću“ preko Boba Zemekisa“, kaže Ketlin Tarner. „On me je angažovao za glas Džesike u Zeki Rodžeru, pa me je pozvao i rekao: „Da li bi bila zainteresovana za novu tehniku?“ Osvojio me je kada je rekao: „Glumila si najseksepilniji animirani lik u Zeki Rodžeru, sada možeš da glumiš najružniji.“ Momentalno sam rekla: „Oh, u redu.““

Posle pet dana proba, počelo je snimanje „Čudovišne kuće“. Film je uglavnom snimljen odjednom, za relativno kratko vreme. „Snimanje od 42 dana je prilično brzo“, kaže izvršni producent Klark, „naročito kada se uporedi s većinom igranih filmova, za koje je često potrebno više od 100 dana“. „Tu su bila i deca, koja su imala skraćeno radno vreme, tako da su naši dani bili veoma kratki.“

Pripreme za snimanje motion-capture tehnikom bile su dugotrajan svakodnevni ritual za glumce. U zoru svakog dana morali su da oblače specijalno odelo i cipele. U šminkernici su im povlačili kosu nazad, plastična kapa bila bi zalepljena na njihovu glavu, a plastične reflektivne tačke lepljene su na njihova lica.

Mašta glumaca i animatora pokazala se kao ono zbog čega je ovo iskustvo bilo toliko jedinstveno i kreativno. „Animacija zasnovana na glumcima stvorila je nešto posebno, što publika nikada ranije nije videla“, kaže supervizor vizuelnih efekata Džej Red.

Zadatak oživljavanje kuće pripao je Ketlin Tarner. „Način na koji se glumci pokreću, svi nevidljivi signali, bez obzira na to da li su smireni ili ljuti, sve se to čita na telu“, kaže Tarnerova. Pored fizičkog aspekta njenog lika, Tarnerova je imala veliku ulogu u stvaranju besnih zvukova koje kuća proizvodi. Traka s njenim glasom kombinovana je s prirodnim zvucima škripe drveta. Tako su zadržani prirodni zvuci i škripa kuće i uobličeni u zvuk koji je prikladno zlokoban i iznenađujuće ljudski.

O REŽISERU

Gil Kenan (reditelj)
Ovo je njegov filmski prvenac.

O GLUMCIMA

Stiv Bušemi (Neberkreker)
Rođen je 1957. godine u Bruklinu. Izgradio je karijeru portretišući niz izuzetnih likova. Glumio je u filmovima „In the Soup“, „Barton Fink“, „Veliki Lebovski“, „Opasan let“, „Fargo“, „Armagedon“, „Living in Oblivion“ i „Reservoir Dogs“. Nedavno je režirao film „Animal Factory“. Režirao je i jednu epizodu serije „Odeljenje za ubistva: život na ulici“, kao i jednu epizodu serije „Porodica Soprano“. Nedavno je glumio u filmu „Ghost World“ i posudio glas liku u filmu „Final Fantasy“.

Filmografija: „Romance & Cigarettes“ (2005), „Big Fish“ (2003), „Coffee and Cigarettes“ (2003), „Spy Kids 3-D: Game Over“ (2003), „Spy Kids 2: Island of Lost Dreams“ (2002), „Mr. Deeds“ (2002), „Domestic Disturbance“ (2001), „Monsters, Inc.“ (2001), „28 Days“ (2000), „Animal Factory“ (2000), „Big Daddy“ (1999), „Armageddon“ (1998), „The Impostors“ (1998), „The Big Lebowski“ (1998), „The Wedding Singer“ (1998), „Con Air“ (1997), „Escape from L.A.“ (1996), „Kansas City“ (1996), „Fargo“ (1996), „Desperado“ (1995), „Pulp Fiction“ (1994), „Airheads“ (1994), „CrissCross“ (1992), „Reservoir Dogs“ (1992), „Barton Fink“ (1991), „Miller“s Crossing“ (1990), „King of New York“ (1990), „New York Stories“ (1989), „Coffee and Cigarettes II“ (1989), „Tommy“s“ (1985).

Kevin Džejms (Landers)
Glumio je u brojnim televizijskim serijama poput (najuspešnije) „The King of Queens“, u kojoj je pokazao komičarski potencijal. Ostale serije su „Everybody Loves Raymond“ i „Sweat the Small Stuff“. Filmovi: „Ljubavni terapeut“, „Grilled“.

Džejson Li (Koska)
Unosi osećaj nelagodnosti i haosa u glas zlikovca koji se suprotstavlja superherojima. S karijerom u usponu, za koju je zaslužna i uloga u filmu „Chasing Amy“ scenariste i reditelja Kevina Smita, i upečatljivim ulogama u filmovima Kamerona Kroua i Lorensa Kazdana, Džejson Li je postao omiljen među kritičarima, rediteljima i publikom kao glumac koji može da iznese i dramske i humoristične uloge.

Prvu glavnu ulogu imao je 1995. u komediji Kevina Smita „Mallrats“, a zatim je igrao i u „Dogmi“ i „Jay and Silent Bob Strike Back“ istog reditelja, kao i u nedavnoj komediji „Devojka iz Džerzija“. Kameron Krou dao je Liju prvu ulogu u filmu „Na korak od slave“, a zatim i ulogu najboljeg prijatelja Toma Kruza u filmu „Vanila skaj“. U njegove ostale filmove spadaju „Državni neprijatelj“, komedija „Mumford“ Lorensa Kazdana, „Almost Famous“, „Heartbreakers“.

Oficijelni sajt:

  • Monster House (2006)

    Premijera: 16. i 17. septembar 2006. godine u Domu sindikata

    Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.