U trendu

Kako je stvaran film „Stradanje Isusovo“ (1)

Izvori
Scenario za „Stradanje Isusovo“ adaptirao je reditelj i producent Mel Gibson u saradnji sa Benediktom Ficdžeraldom (Wise Blood, In Cold Blood, Heart of Darkness, Zelda), a film opisuje poslednjih 12 sati Hristovog života. Rađen je prema jevanđeljima po Mateju, Marku, Jovanu i Luki.

Jezici
Svi likovi u filmu govore jezicima kojima bi govorili u ono vreme. To znači da jevrejski likovi govore aramejski, uključujući i Hrista i njegove učenike, i „ulični latinski“ za Rimljane. Grčki, koji su često upotrebljavali intelektualci onog vremena, nije bio toliko relevantan za ovu priču.

Lokacije snimanja
Stradanje Isusovo je ceo snimljen u Italiji, prvenstveno na dve lokacije:

  • MATERA – scene raspeća snimane su u predivnom gradu Matera, u jako lepom regionu južne Italije, u blizini mesta na kom je 1965. godine Pjer Paolo Pazolini snimio „Jevanđelje po Mateju“.

  • ČINEČITA STUDIJI – Jerusalim, jedna ogromna scena, napravljen je u slavnim Činečita studijima, koji se nalaze na periferiji Rima. Zaslužni za ovog giganta bili su dizajner produkcije Frančesko Frigeri i scenograf Karlo Gervasi. Najveći kompleks predstavlja hram u kom Hristu sude na religioznoj osnovi, dvorište u kom je održano nekoliko saslušanja pre nego što je odveden u Pilatovu palatu i zatvor u kom je prebijen i bičevan.

    Kreativni tim
    Gibson je zamolio kinematografa Kaleba Dešanela („Patriota“, „Prava stvar“) da napravi film koji će izgledati kao slike italijanskog baroknog umetnika Karavađa, čije su slike poznate po tome da imaju živ sjaj koji proizilazi iz jasnog kontrasta svetlosti i tame. „Mislim da je njegov rad predivan“, kaže Gibson za Karavađa. „Nasilan je, mračan i duhovan, ali i nosi čudnu atmosferu.“

    Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.