U trendu

Aprililili

Najsmešniji dan u godini, kada se zbijaju šale s najbližima i prave dosetke na račun prijatelja ili kolega, bio je juče. Prvi april poznat je u celom svetu kao dan šale i smeha i tog dana na svim kontinentima širom naše planete najmlađi, ali i oni malo stariji, smišljaju način na koji će se našaliti s članovima svoje porodice, prijateljima, poznanicima…

Dan određen za šalu i smeh, međutim, nije nastao u moderno doba. Najsmešniji dan postojao je i u našoj davnoj prošlosti, pre više hiljadu godina. Prema nekim istorijskim podacima, i drevne kulture, poput starih Rimljana ili Hindusa, slavile su 1. april. Međutim, u njihovo vreme ovim danom označavan je početak nove godine, buđenje proleća i ponovno rađanje prirode. Taj dan drevni narodi obeležavali su kao najradosniji i najveseliji u godini i tada su pravljene najrazličitije svečanosti i priređivane velike gozbe. Početak nove godine obeležavan je najčešće 1. aprila i na Najstarijem kontinentu. Dugo vremena ovaj datum bio je povezan s početkom proleća, ali pošto je u to vreme obeležavana sveta nedelja, proslava i veselje obično su odlagani za prvi dan aprila.

U vreme kada je Gregorijanski kalendar zamenio Julijanski promenjen je i datum obeležavanja nove godine i za početak svake godine određen je 1. januar. Međutim, mnoge zemlje, naročito na Starom kontinentu u decenijama, pa i vekovima koji su usledili, nisu bile voljne da prihvate promenu i da se odreknu najveselijeg dana u godini – 1. aprila. Tako su, na primer, Nemci, Norvežani i Danci nov kalendar prihvatili 1700. godine, a Englezi tek 1752. Francuska je praktično odmah zvanično prihvatila novi datum proslave nove godine, ali su se Francuzi oglušili o ovu odluku svoje države i nastavili čitav niz godina da proslavljaju 1. april.

Iako su konačno prihvatile promenu datuma nove godine, većina evropskih zemalja nastavila je da slavi i 1. april kao dan smeha i šale. Tako je u Francuskoj sve do današnjih dana ostao običaj da na ovaj dan deca lepe crteže na kojima su najčešće ribe na leđa svojih nastavnika i starijih drugova. U Velikoj Britaniji od sredine 18. veka, 1. aprila obavezno se smišljaju razne šale i načini da se nasamare bližnji. Od tog vremena običaj da se ovoga datuma zbijaju šale s prijateljima prenet je i u Ameriku.

Neke od tradicionalnih šala smišljanih 1. aprila i ponavljanih decenijama, pa i vekovima koji su iza nas, bile su od onih jednostavnih poput „odvezana ti je pertla“, pomeranja alarma na budilniku za sat unapred ili unazad, pozivanje učenika ili kolega na razgovor s direktorom, do najraznovrsnijih i smišljanih danima unapred. Kada je šala otkrivena, ili je onaj s kim se šali preozbiljno shvati, sledi ono obavezno – aprililili.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.