U trendu

Kako uštedeti pri kupovini hrane?

Pri kupovini i pripremanju zdrave hrane znatne uštede možemo ostvariti bez smanjenja kvaliteta ishrane: kupovinom sezonske hrane, korišćenjem rasprodaja i akcija, pripremanjem užine, korišćenjem zamrznute hrane, povremenim korišćenjem biljnih proteina umesto mesa.
Pored navedenih načina uštede, pri kupovini i spravljanju hrane možemo smanjiti troškove na neki od navedenih načina.
1. Nemojte bacati hranu! Razmislite pre nego što kupite neku namirnicu o tome kako ćete je upotrebiti. Prema procenama Američke agencije za zaštitu okoline, Amerikanci proizvedu preko 30 miliona tona otpadaka hrane svake godine. Korišćenje ostataka hrane u vidu povrća, živine ili mesa, za pravljenje supa, čorbi i salata, smanjuje troškove i pokazuje vašu kreativnost u kuhinji. Pečenu piletinu koju ste pripremili za večeru možete jesti i sutradan za večeru. Prelijte prelivom za salatu ostatke tog mesa i malo povrća, uzmite uz to malo hleba, i eto večere. Dobili ste još jedan zdrav obrok za nekoliko minuta. Ostatke hrane možete pojesti i za doručak ili poneti na posao za ručak.
2. Kupujte lokalno! Razmotrite kupovinu proizvoda iz diskontnih prodavnica u blizini. Znatna razlika u ceni može biti na primer kod mlečnih proizvoda u diskontu u odnosnu na lokalni dragstor (a rastojanje samo stotinak metara). Svi proizvođači hrane moraju da poštuju standarde proizvodnje hrane i pića visokog kvaliteta. Mnoge lokalne kompanije kupuju nacionalne brendove koji se prave po njihovim specifikacijama i jednostavno ih stave u svoje pakovanje. Pročitajte na pakovanju koji su sastojci i vidite da li za tu cenu dobijate najbolji kvalitet. Sastojci su navedeni redom po broju grama u datom proizvodu. Kada recimo kupujete konzervirani paradajz, tražite onaj na čijem je pakovanju prvo naveden paradajz, a ne voda. Takođe treba obratiti pažnju i na jednostavnije verzije omiljene hrane. Na primer, ovsene pahuljice koje sadrže manje aditiva najčešće su jeftinije i veoma često zdravije od nekih popularnih pahuljica.
3. Kupujte odvojeno upakovanu hranu samo ako vam je potrebna! Ako nemate kupon ili proizvod nije na akciji, odvojeno pakovana i seckana hrana često je skuplja. Tako ćete štap neke čajne kobasice ili pogaču kačkavalja platiti manje nego pakovanje seckane čajne kobasice ili suve slanine ili odvojeno pakovanih listića kačkavalja. Ipak, iako je ova hrana skuplja, ljudima koji žive sami zgodnije je da kupuju manja pakovanja hrane ili gotovu hranu jer ne moraju da bacaju višak, a i ovakva hrana bolje odgovara njihovim potrebama. Još jedan način da se novac uštedi i poboljša ishrana jeste da se redovi sa polugotovom hranom, kolačima, grickalicama i gaziranim pićima preskoče.
4. Kupujte i pripremajte na veliko! Kako se hrana ne bi bacala a novac uštedeo, možete razmotriti da kada postoji dobra ponuda za velike količine neke namirnice, proizvod kupite i podelite sa rođacima ili komšijama. Ukoliko koristite iste proizvode, raspitajte se da li bi se složili da kada naiđu takve ponude kupujete i delite trošak. To možete raditi sa proizvodima koji su na akciji kada se, na primer, po ceni jednog dobijaju dva, ili uz dva dobija jedan gratis. Još jedna dobra ideja je da pripremate veće količine hrane, pa da pripremljenu hranu zapakujete i zamrznete. To će vam uštedeti vreme u situacijama kad nemate vremena da spremite ručak, tada je potrebno da ga samo odmrznete ili podgrejete.
5. Posadite malu baštu! Radi uštede ali i iz puno drugih razloga, posadite sami svoje proizvode. Nema ničeg boljeg od domaćeg paradajza leti. Ako nemate mesta ili nemate baštu, paradajz raste i u žardinjericama. Počnite sa malim stvarima, pa zasadite svoje začine (peršun, bosiljak…), neko povrće (papričice…) ili voće (viseće jagode…) koje se lako gaji. A ako uložite malo više vremena, možete imati dovoljno i da to zamrznete ili konzervirate, pa ćete sveže povrće imati cele godine.
6. Kupujte koliko vam je potrebno! Nemojte kupovati hrane više nego što vam je potrebno, pogotovu ako je hrana sa ograničenim rokom upotrebe. Ne treba kupovati artikle koji su jeftini, a u porodici ih niko ne jede, jer ćete takvo hranu samo bacati.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.