Kada doฤu vreli dani, onda svi volimo da se rashladimo sladoledom. Roditelji se uvek boje da li ฤe sladoled ลกkoditi njihovoj deci.
U vezi sa sladoledom postoje mnoge nedoumice, pa navodimo odgovore na neka ฤesto postavljana pitanja:
Da li sladoled goji?
Sladoled se obiฤno sastoji od mleka, ลกeฤera i drugih โslatkih dodatakaโ (ฤokolada, voฤe, keks, suvo voฤe), a ovi sastojci sadrลพe manje ili viลกe kalorija. Odgovor se sam po sebi nameฤe: sladoled moลพe da goji ako se jede u velikim koliฤinama. Ako svemu tome dodamo razne prelive (ฤokoladne, karamel, voฤne…), onda moลพemo uneti i dodatne kalorije.
Sa druge strane, ako smo veฤ za regularni obrok pojeli mnogo kaloriฤne hrane i dodamo na to veฤu porciju sladoleda kao desert, onda sladoled moลพe da goji.
Pravi odgovor je: u malim koliฤinama niลกta ne goji, pa ni sladoled.
Da li moลพemo postati zavisni od sladoleda?
Tokom vremena, zavisnici postanu tolerantni na odreฤene lekove ili drogu, pa im veฤe koliฤine ne pruลพaju podjednako zadovoljstva kao na poฤetku konsumiranja. Jedna studija je pokazala da isto vaลพi i za sladoled. Nauฤnici su pratili jednu grupu tinejdลพera koja je redovno jela sladoled i drugu grupu koja nije. Oni koji su jeli sladoled, manje su senzitivno reagovali na milkลกejk – centri u mozgu za nagrade bili su manje aktivni kod njih nego kod tinejdลพera koji nisu jeli sladoled.
Da li je lajt sladoled zdraviji od obiฤnog sladoleda?
Lajt sladoledi imaju najmanje 50% manje masti i 33% manje kalorija nego obiฤni sladoledi, ali to ih ne ฤini nuลพno zdravijim i ne znaฤi da ih treba viลกe jesti. Postoje ลกanse da ฤak i lajt sladoledi imaju previลกe masti. Uporedite oznake na pakovanjima kako biste izabrali opcije sa manje masti.
I ovde je odgovor u koliฤini: sve namirnice sa malo masti sadrลพe manji broj kalorija, ali ako se konsumiraju u velikim koliฤinama, onda nisu zdrave. A kada jedete sladoled, uzmite pola porcije ili manji kornet (pakovanje) i jedite polako uz maksimalno uลพivanje.
ล ta izaziva glavobolju nakon jedenja sladoleda?
Kod pojedinih osoba, mada retko, javlja se glavobolja nakon ลกto su pojeli sladoled. Osobe koje imaju takve probleme obiฤno kaลพu da je prava ลกteta da neลกto tako ukusno izaziva tako neprijatne bolove, a mi se slaลพemo sa njima.
โSladoled glavoboljaโ (ili "smrznuti mozak") deลกava se kada neลกto hladno doฤe u kontakt sa toplim nepcima u ustima. Na ovaj naฤin se poremeti rad nerava koji kontroliลกu koliฤinu krvi koja odlazi u glavu, a zatim nervi izazivaju oticanje krvnih sudova, ลกto prouzrukuje bol.
Ove glavobolje moลพete spreฤiti tako ลกto ฤete pokuลกati da sladoled i drugu hladnu hranu jedete sporije.
Zaลกto se led formira na vrhu sladoleda?
Fluktuacije u temperaturi jesu najฤeลกฤi razlog za povrลกinski sloj leda, tako da ne bi trebalo ostavljati sladoled van zamrzivaฤa. Kada se mali kristali sladoleda istope i ponovo zamrznu, oni se pretvore u grudvice. Temperatura zamrzivaฤa trebalo bi da bude izmeฤu -20 i -17 stepeni Celzijusa, a sladoled ne bi trebalo ฤuvati u vratima zamrzivaฤa, niti ga razmrzavati pa zamrzavati.
Zaลกto se sladoled topi brzo na toplom i vetrovitom vremenu?
Stvar je zdravog razuma da ฤe se sladoled topiti brลพe na toplom i vetrovitom vremenu. U ovim uslovima, hladan sladoled privlaฤi toplotu iz okoline, a vetar poboljลกava strujanje toplog vazduha oko sladoleda (kao da sladoled grejemo fenom). Osim toga, sladoled ฤe se brลพe topiti u vlaลพnim nego u suvim uslovima.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com