U trendu

Dijeta Novaka Đokovića koju svako može da proba: Ovo je jelovnik za tri dana

Kako se hrani najbolji teniser uvek intrigira javnost, a takozvana „dijeta Novaka Đokovića“ je večita tema – s jedne strane kao „ishrana šampiona“ koja omogućava da budete mršavi, a jaki i zdravi, s druge kao vrlo restriktivna i sporna kada je zdravlje „običnih smrtnika“ u pitanju. U svakom slučaju, Đokovićev jelovnik za mnoge bi bio veliki izazov.

Znamo da je svojevremeno izbacio gluten, mlečne proizvode i rafinisani šećer, a zatim i crveno meso.

„Kad ustanem, prvo popijem čašu mlake vode sa limunom da bih se detoksikovao. Potom na prazan stomak popijem sok od celera. Kasnije sledi zeleni smuti sa različitim algama, voćem i supernamirnicama i suplementima. U prvom delu dana jedem mnogo voća, kao i salate. Ne volim da jedem hranu koja zahteva mnogo energije za varenje, naročito ne u prvoj polovini dana. Obično jedem žitarice, recimo kinou, divlji pirinač, proso, sladak i običan krompir, kuvan na pari“, otkrio je Novak u jednom intervjuu.

Javnost je pre dve godine uzburkao pričom o autofagiji, odnosno preporukom intermittent fastinga,  kad je u razgovoru s profesorom Draganom Ivanovim priznao da ne jede po 16 sati zaredom, međutim naša koleginica je probala da ga isprati u tome i poručila: Nikad više.

Ipak, nekoliko godina ranije, Novak je u saradnji sa doktorom Igorom Četojevićem, kako je pisao Blic, došao do osam glavnih pravila u ishrani, kojih bi svako mogao bez mnogo problema da se pridržava:

1. Ne jede gluten i mlečne proizvode

2. Šećer svodi na minimum

3. Najviše jede povrće, pasulj, ribu, orašasto voće, semenke, sočiva

4. Ne jede crveno meso

5. Najveći deo jelovnika je biljnog porekla

6 Hranu žvaće duže kako bi se dobro svarila

7. Hranu treba uskladiti sa potrebama tela

8. Pije čašu mlake vode čim ustane

Tad je sastavljen i specijalan „jelovnik šampiona“ – u nastavku pogledajte plan za tri dana, možda možete da pokušate.

DAN 1.

Doručak: Voda je obavezna i on pije vodu čim ustane iz kreveta i to sa dve kašike meda. Zatim jede musli (uključujući organski ovas ili zob, brusnice, suvo grožđe, semenke bundeve ili suncokreta i bademe).

Užina sredinom jutra (ako je potrebno): hleb bez glutena ili krekeri sa avokadom i tunjevinom.

Ručak: Salata od mešanog zeljastog povrća, pasta primavera bez glutena (uključujući testeninu od pirinča, tikvice, špargle, sušeni paradajz i opcioni veganski sir).

Popodnevna užina: Jabuka sa puterom od indijskog oraha; dinja.

Večera: Kelj, cezar salata (kelj, komorač, kinoa i pinjoli) plus dresing (uključujući inćune ili sardine); minestrone supa; fileti lososa sa pečenim paradajzom i marinadom.

DAN 2.

Doručak: Voda; dve kašike meda; banana sa puterom od indijskog oraha; voće.

Užina sredinom jutra (ako je potrebno): tost bez glutena sa bademovim puterom i medom.

Ručak: Salata od mešanog zeljstog povrća, začinjena salata sa rezancima (uključujući soba rezance bez glutena, crvenu papriku, rukolu, indijski orah i listove bosiljka, balsamiko sirće).

Užina sredinom popodneva: Integralne pločice sa voćem i orašastim plodovima;

Večera: Salata od tunjevine (boranija, kanelini pasulj, rukola, tunjevina, crvena paprika, paradajz i leblebija iz konzerve), paradajz supa, pečeni paradajz.

DAN 3.

Doručak: Voda; dve kašike meda; ovas bez glutena sa puterom od indijskog oraha i bananama; voće.

Užina sredinom jutra (ako je potrebno): Domaći humus (uključujući leblebiju i soja sos bez glutena) sa jabukama.

Ručak: Zelena salata, testenina bez glutena sa moćnim pestom (uključujući testeninu od pirinča, orahe i listove bosiljka).

Popodnevna užina: Avokado sa krekerima bez glutena; voće.

Večera: Salata sa avokadom i domaćim prelivom; supa od šargarepe i đumbira.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.