U trendu

Gde je nestao grip: Svi su upozoravali na njegovo ukrštanje s koronom

U Srbiji ove sezone nije registrovan ni jedan slučaj gripa, pokazuju podaci Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.

Sudeći po podacima u Hrvatskoj isti je slučaj, kao i u drugim zemljama juÅŸne hemisfere. Osim toga, američki Centar za prevenciju i kontrolu bolesti (CDC) poslednjih meseci zabeleÅŸio je istorijsko niske nivoe cirkulacije gripa u međusezoni u SAD-u, prenosi B92.

StanovniÅ¡tvo Å¡irom sveta zanima o čemu se radi, a spekuliÅ¡e se da je to zbog toga Å¡to je grip manje zarazan, Å¡to zbog preventivnih mera koje su na snazi, a navodno i zbog testova koji nisu dovoljno efikasni da razlikuju grip od Sars-CoV-2 jer pripadaju istoj „porodici“ koronavirusa…

Virusolog u penziji dr Ana Gligić smatra da za „nestaÅ¡icu“ gripa postoje bar dva dobra razloga. Prvi potvrđuje opÅ¡teprihvaćeno verovanje da su protivpandemijske mere poput noÅ¡enja maski i fizičke distance uticale i na to da nas zaÅ¡tite od gripa. Drugi razlog je manje poznat laicima.

„Postoji interferencija u virusologiji, to je kada jedan virus onemogućava drugom da nađe svoje mesto da prodre u ljudski organizam i radi ono Å¡to je inače radio. Ne isključujem ni to da su laboratorije preokupirane koronom i da ne rade niÅ¡ta drugo, pogotovo Å¡to počinju istim simptomima malaksalosti i temperaturom. U toj situaciji moÅŸe da se desi da je i bilo nekih slučajeva, ali da su proÅ¡li neopaÅŸeno. Isto mislim i za ‘mutanta’ da se kod nas pojavio mnogo ranije. U Engleskoj je otkriven tek kada se viÅ¡e od 50 odsto njih zarazilo“, rekla je za B92 dr Gligić.

Ne isključuje mogućnost da se grip pojavi sad od polovine februara i kaÅŸe da ga je očekivala i ranije, pogotovo kada se u novembru pojavio slučaj ptičjeg gripa u Hrvatskoj.

Dr Gligić kaÅŸe da će se o ovom virusu tek saznavati i poziva se na to Å¡to je Svetska zdravstvena organizacija zbunjena njegovim poreklom.

„Saznaćemo u dogledno vreme Å¡ta se zbilo, jer sad kao Å¡to vidite, nema joÅ¡ nikakvih zaključaka o virusu, ni po načinu prenoÅ¡enja, ni po kliničkoj slici. JoÅ¡ ne znamo sve oko ovoga“, konstatuje doktorka.

Sa dr Gligić se slaÅŸu i njene hrvatske kolege Bernard Kaić, Å¡ef sluÅŸbe za epidemiologiju HZJZ-a i Goranka Petrović, Å¡efica Odseka za respiratorne bolesti HZJZ-a koji razloge za trenutnu situaciju vide upravo u merama i u tome Å¡to je koronavirus u centru paÅŸnje.

„Generalno je sva paÅŸnja usmerena na kovid 19, ne samo u Hrvatskoj, svuda je u fokusu testiranje koje ima za cilj da se isključi kovid 19“, kaÅŸe dr Petrović.

Ono na šta su oni ukazali, a što bi mogao da bude slučaj i u Srbiji je veći broj testiranih protiv gripa. Naime, u Hrvatskoj je ove sezone vakcinisano između 500.000 i 550.000 ljudi protiv gripa, a kod nas blizu pola miliona osoba.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.