BEOGRAD/NOVI SAD – Predstavnici italijanske privrede u Srbiji najavljeni dolazak ameriฤke razvojne agencije DFC u Srbiju za Tanjug ocenjuju kao veoma dobru vest ili kako se izrazio predsednik Komore italijansko-srpskih privrednika ฤorฤo Markeฤani (Giorgio Marฤegiani) kao „win-win“ situaciju.
„Ovo definitivno vidimo kao ‘win-win’ situaciju, ali i kao udruลพenu, komplementarnu investiciju sa evropskim“, kaลพe u izjavi za Tanjug Markeฤani.
Takoฤe, direktorka Konfindustrije-udruลพenja italijanske privrede u Srbiji Irena Brajoviฤ za Tanjug kaลพe da je otvaranje kancelarije dobar signal u smislu prepoznavanja politike stabilnosti u samoj Srbiji, ali i perspektive politiฤko-ekonomskog dijaloga u regionu.
Ona navodi da je u kratkoj anketi meฤu italijanskim kompanijama, ฤlanicama udruลพenja, iskazan pozitivan stav prema najavi otvaranja ove kancelarije.
„Najavljenim investicijama u infrastrukturu, kao ลกto su putevi i ลพeleznice, mogao bi da se nadomesti pad stranih investicija u jednom delu ove godine, koji je izazvan ekonomskom i zdravstvenom krizom u kojoj se zbog epidemije korona virusa naลกao ฤitav svet“, istiฤe Brajoviฤ.
Prema njenim reฤima, italijanski investitori, baลก kao i srpski, otvaranje kancelarije ameriฤke razvojne banke u Beogradu, vide u svetlu daljeg ekonomskog razvoja Srbije i kao moguฤnost da se lakลกe doฤe do sredstava za likvidnost, poboljลกaju uslovi trลพiลกta i pojaฤaju kanali za nove investicije.
Upitana da li su ameriฤke investicije konkurencija evropskim ili su one komplementarne, pogotovu ลกto su neke od njih, kao ลกto je auto-put Niลก-Priลกtina, bile deo Berlinske inicijative, a Brajoviฤ na to kaลพe da na konkurenciju ne treba apriori gledati kao na loลกu stvar.
„Dobro je da postoji konkurencija. Poznato je da na srpskom trลพiลกtu aktivno rade i evropske i kineske razvojne banke i brojni investitori koji Srbiju vide kao strateลกki pozicioniranu zemljuโ.
Nadamo se, istiฤe Brajoviฤ, da ฤe to ลกto se sada naziva konkurencijom, zapravo biti jedna pozitivna konkurencija koja ฤe doprineti novoj dinamici ekonomskih integracija u regionu i prevazilaลพenju svega ลกto su bile barijere slobodnom protoku, roba, ljudi i kapitala.
Iz ranijih ali i skoraลกnjih iskustava italijanskih investitora, navodi da je problem sa infrastrukturom, odnosno putevima, vaลพna prepreka za ulaganje u neke delove Srbije, pre svega jug naลกe zemlje.
Zato bi i iz ugla italijanskih investitora, infrastrukturni projekti koji bi nepristupaฤne krajeve uฤinili pristuapaฤnim, bili sjajna vest.
I Makeฤani, pozdravljajuฤi dolazak ameriฤkih investicija u Srbiji poseban akcenat stavlja na moguฤnost nastavka ulaganja u infrastrukturu.
On podseฤa da je Italija tradicionalni privredni partner Srbije, skoro 20 godina, te da je saradnja ostvarena na izuzetno visokom nivou kroz brojne zajedniฤke projekte ne samo u privredi, veฤ i u kulturi, ekonomiji.
Stoga im, kaลพe on, nije potreban poseban ili povlaลกฤen tretman koji bi tu saradnju potvrdio.
„Zapravo, mi baลก ลพelimo da u Srbiju doฤu investicije drugih zemalja, naroฤito u oblasti infrastrukture, kao podrลกka biznisu, transparentnosti i borbi protiv sive ekonomije“, navodi Markiฤani.
On posebno pozdravlja mere Vlade Srbije koje, kako kaลพe, ne samo da pomaลพu ekonomiju, veฤ doprinose i suzbijanju sive ekonomije.
„Pozdravljamo sve ono ลกto ฤe poboljลกati poslovni ambijent u Srbiji. Za mene nije najvaลพnije ono ลกto ฤemo raditi mi ili Amerikanci ili Nemci, nego ono ลกto ฤe doprineti da graฤani Srbije ostanu u ovoj zemlji. To je najvaลพnije“, zakljuฤio je Markeฤani.
Ameriฤki DFC ฤe naredne sedmice, kako je dogovoreno sporazumom u Vaลกingtonu, otvoriti regionalnu kancelariju u Beogradu.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com