Koronavirus hara svetom, a ฤinjenica da je u poฤetku konstatovano tek nekoliko sluฤajeva u kojima su zaraลพena deca, neke je navelo na zakljuฤak da su najmlaฤi otporni(ji) na ovaj virus. Ipak, nova studija pokazala je da deca zaraลพena koronom imaju mnogo blaลพe simptome, a nekad ih nemaju uopลกte, ลกto predstavlja ozbiljnu opasnost.
Studija objavljena juฤe u ฤasopisu Nature Medicine ukljuฤila je desetoro dece u Kini, starosti izmeฤu dva meseca i 15 godina, koja su imala COVID-19 i oporavljala se, kao i 745 dece koja su bila u bliskom kontaktu sa zaraลพenima. Od zaraลพene dece, sedmoro ih je imalo temperaturu, kaลกalj, bol u grlu i zaฤepljenje nosa, ali nijedno se nije ลพalilo na glavobolju ili bolove u miลกicฬima, a jedno nije imalo nikakve simptome. Rendgenski snimci ove dece nisu pokazivali znakove upale plucฬa, koji su identifikovani kod odraslih.
โBlagi i atipiฤni simptomi kod dece mogu oteลพati otkrivanjeโ, navodi se u studiji.
Malo bolja vest je da je od 745 dece koja su bila u kontaktu sa pacijentima, samo 1,3 odsto zaraลพeno. Od skoro 45.000 potvrฤenih sluฤajeva u Kini do 11. februara, bio je samo jedan smrtni sluฤaj kod nekoga mlaฤeg od 20 godina, a meฤu decom mlaฤom od 10 godina nije bilo fatalnog ishoda, prenosi CNN.
โDeca se jednostavno ne razbole. Ako uopลกte razviju neke simptome, oni su blagi, pa su teลกki i smrtni sluฤajevi, sreฤom, vrlo retkiโ, kaลพe dr Artur Rejngold, epidemiolog na Kalifornijskom univerzitetu.
Centri za kontrolu i prevenciju bolesti napominju da na osnovu dostupnih dokaza odrasli ฤine vecฬinu do sada poznatih sluฤajeva, a deca sa potvrฤenim COVID-19 uglavnom pokazuju blage simptome. Ipak, istiฤu da to ลกto mladi ne razvijaju simptome, ne znaฤi da necฬe ลกiriti virus i prenositi ga na druge. To ih samo ฤini joลก opasnijim prenosiocima, tako da je sasvim legitimno pitanje: Kako zaลกtititi decu? Odgovor: Isto kao i sebe.
Poลกto je ovo nov virus, i dalje je nepoznanica koliko zaista napada decu i trudnice. Znamo da je apsolutno moguฤe da bilo ko bude zaraลพen, ali da je virus fatalan vrlo retko, za sada najviลกe po one stare, oslabljenog imuniteta, i hroniฤne bolesnike.
Takoฤe, i dalje se ne zna da li zaraลพena trudnica automatski prenosi virus i na plod, kao ni kako bi to uticalo na bebu. Trudnice svakako treba da primene sve mere opreza, da ลกto viลกe smanje rizik da se uopลกte zaraze i zatraลพe pomoฤ ฤim osete groznicu, kaลกalj ili poฤnu da oteลพano diลกu.
A kad se uzme u obzir iskustvo sa drugim infekcijama i virusima i prenoลกenjem dojenjem, dojilje koje imaju simptome virusa treba da sluลกaju savete struฤnih lica, ali mogu da nastave da doje, uz potrebne mere opreza. To znaฤi da mama treba da nosi masku kad je blizu bebe, posebno kad ga hrani, da pere ruke pre i posle kontakta s detetom, kao i da dezinfikuje kontaminirane povrลกine.
Ako pak vi ili dete ili neki drugi ฤlan porodice dobije simptome sliฤne kovidu-19, ne zaboravite da je sezona gripa i da su simptomi skoro pa isti kao i kod koronavirusa. Ipak, potraลพite pomoฤ ฤim se pojave i male naznake simptoma, a dok se ne utvrdi da li ste zaraลพeni, izbegavajte javna mesta kao ลกto su posao, ลกkola, javni prevoz kako eventualno ne biste zarazili druge. Nadleลพnima se obavezno javite ako imate ove simptome a putovali ste u zemlje s kovidom 19 ili ako ste bili u bliskom kontaktu s nekim ko je tamo putova i ima simptome.
U svakom sluฤaju, sve dileme reลกiฤe nadleลพni, a vaลพne informacije dva puta dnevno se objavljuju na sajtu Ministarstva zdravlja Republike Srbije.
(Nevena Dimitrijeviฤ, nova.rs)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com