U trendu

Nova studija otkriva: Koliko maske zaista štite od korone

U grupi najmanje restriktivnih mera, nošenje maski se pokazalo kao najefikasnije u sprečavanju obolevanja, pokazala je studija objavljena juče u naučnom časopisu BMJ.

U ovom istraživanju naučnici sa Monaš i Edimburg univerziteta analizirali su do sada objavljene analize o učinkovitosti pojedinačnih mera koje su primenjivane od početka pandemije, zaključujući da nošenje maski smanjuje stopu obolevanja od kovida za 53 odsto.

Pored toga, ova mera takođe smanjuje broj smrti od kovida 19 kao i prenošenje Sars-Cov-2 virusa.

– Prirodni eksperiment u 200 država pokazao je da zemlje, u kojima je nošenje maski bilo obavezno, imaju 45,7 odsto manju smrtnost povezanu sa kovidom 19 – navodi se još u istraživanju.

Nešto manju efikasnost u smanjenju stope obolelih imalo je fizičko distanciranje – 25 odsto.

Istraživači su takođe naveli da pranje ruku umanjuje stopu obolevanja za 53 odsto s tim da je ovaj procenat dobijen na osnovu analiza studija u kojima je učestvovao manji broj ispitanika, prenosi „Danas“.

U pogledu ostalih mera koje su primenjivane, istraživači su naveli da su prethodne studje pokazale da su izolacija, svođenje kontakata na minimum, periodi zatvaranja svih neesencijalnih delatnosti doveli do značajnog smanjenja broja oboleli i preminulih.

Ipak, kako primećuju, opšte zatvaranje nije održivo i potrebne su specifičnije mere koje ne ugrožavaju društveni život i ekonomiju a štite zdravlje građana.

Autori studije istovremeno upozoravaju i da dok se ne postigne kolektivni imunitet preventivne mere će ostati prvi izbor u sprečavanju obolevanja pogotovu u mestima sa malim procentom vakcinisanih.

Trenutno u većini evropskih zemalja nošenje maski je obavezno u zatvorenom prostoru, a čak i države koje su ranije ovu meru ukinule, poput Danske, sada je vraćaju zbog porasta obolelih.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.