Profiteri usred poลกasti…
Onlajn prodavci u Italiji iskoristili su paniku do koje je doลกlo zbog ลกirenja epidemije korona virusa u zemlji da enormno poveฤaju cene i ostvare ogromnu zaradu.
Scary scenes in Italy – crowds fleeing as hamzet men swoop in to take away an infected person in Florence.
Expect similar scenes near you soon – unfortunately will become a norm #COVIDใผ19 #coronavirus #coronavirususa #COVID2019 #CanaryWharf
— Zachary (@Zachary31411891) February 26, 2020
Nakon ลกto su u apotekama nestale zaลกtitne maske, na platformama za onlajn prodaju poฤele su da ih nude po viลกestruko veฤim cenama, a isto je bilo i sa dezinfekcionim sredstvom za ruke.
Tako je flaลกica od 250 mililitara Amucina, najpopularnijeg sredstva za dezinfekciju, prodavana za 50 evra, iako je do danas koลกtala sedam i po evra, a jedan litar je dostigao astronomsku cenu od 799 evra, prenosi Politiko.
This is what life inside Italy's quarantined "red zone" looks like.
Around 50,000 people have been blocked off from the rest of the country in an attempt to stop the spread of Europe's largest #coronavirus outbreak. pic.twitter.com/FAxHSXcB0Y
— AJ+ (@ajplus) February 26, 2020
Uz sve to, za neke proizvode se navodi da predstavljaju zaลกtitu od korona virusa, iako to nije taฤno.
Odmah je reagovalo viลกe politiฤara i grupa za zaลกtitu potroลกaฤa, koji traลพe da nadleลพni hitno reaguju.
„Ovde se ne radi o slobodnom trลพiลกtu, veฤ o sramnom ลกpekulativnom ponaลกanju koje mora odmah da se zaustavi“, poruฤila je poslanica Parlamenta Italije iz Demokratske partije Marijana Madija.
Najveฤa italijanska organizacija za zaลกtitu potroลกaฤa Kodakons uputila je dopise u sva 104 javna tuลพilaลกtva u Italiji sa zahtevom da pokrenu postupak protiv onlajn prodavaca.
Uprkos tome ลกto Amazon i eBay navode da cene slobodno formiraju proizvoฤaฤi na osnovu odnosa izmeฤu ponude i potraลพnje, a da su oni samo posrednici u prodaji, organizacije za zaลกtitu potroลกaฤa smatraju da se radi o prevari kupaca.
Amazon je saopลกtio da samo prodavci mogu da odreฤuju cene svojih proizvoda i saopลกtio da ฤe ukloniti sve ลกto eventualno nije u skladu sa meฤunarodnim propisima.
„ฤak i ako je taฤno da giganti onlajn prodaje nisu direktno odgovorni za enormno poveฤanje cena, ukoliko te proizvode ne uklone iz svoje ponude mogu se smatrati sauฤesnicima u prevari“, naveli su iz Kodakonsa.
(FoNet)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com