U trendu

Prvi maj bez protestnih okupljanja i Å¡etnji radnika

BEOGRAD – Prvi maj će ove godine, drugi put zaredom, proteći bez protestnog okupljanja i protestne Å¡etnje radnika u organizaciji sindikalnih centrala.

Glavni razlog za to svakako je epidemija korona virusa i mere zaštite od širenja zaraze, mada se iza odluke o neizlasku na ulice, bar kod nekih centrala, moşe naslutiti i rezigniranost zbog toga što raniji protesti i zahtevi nisu urodili plodom.

„Nemamo viÅ¡e ÅŸelje ni da produÅŸavamo ritualno obeleÅŸavanje i upućivanje zahteva koji su adresirani vladi i institucijama koje su tada zatvorene“, rekao je Tanjugu predsednik Ujedinjenih granskih sindikata Nezavisnost Zoran Stojiljković.

On navodi da će u uslovima pandemije osim šetnji i protesta izostati i uranci, koje su ranije često organizovali baš sindikati.

„Sve u svemu, moglo bi se reći da ove godine neće biti ni ustanka ni uranka za Prvi maj“, kaÅŸe Stojiljković.

Govoreći o materijalnom poloÅŸaju radnika, navodi podatak međunarodne mreÅŸe Klin Klouz prema kome je za pristojan ÅŸivot tročlane porodice potrebno 98.000 dinara mesečno, Å¡to je prema njegovim rečima san za bar tri četvrtine zaposlenih u Srbiji.

Naglašava da radnici i sindikati ne mogu biti zadovoljni ako nemaju dostojanstven rad, bezbedan i pristojno plaćen.

Ukazuje da nije dobro Å¡to se sindikati malo pitaju u vaÅŸnim stvarima kao Å¡to su priprema zakona, mere pomoći zbog pandemije, rebalans buudÅŸeta.

U takvim uslovima, kako kaşe, sindikatima preostaje jedino da menjaju način delovanja, da zaigraju ozbiljnije i agresivnije i da sami kreiraju predloge zakona i guraju ih u proceduru.
Predsednik Saveza samostalnih sidnikata Srbije Ljubisav Orbović za Tanjug kaÅŸe da zbog poÅ¡tovanja mera zaÅ¡tite od Å¡irenja korona virusa ni ova sindikalna centra neće sutra organizovati ranije uobičajeno protestno okupljanje radnika u Beogradu.

„U takvoj situaciji naÅ¡a poruka radnicima je prvo ÅŸelja da oni i njihove porodice budu ÅŸivi i zdravi i da ukoliko firme ne poÅ¡tuju mere zaÅ¡tite radnika, budu otvoreni i to nam prijave. Åœelimo im bolje uslove za rad, veće plate i bolji standard“, kaÅŸe Orbović.
Navodi da će se S S S S truditi da se i ove godine, kao što je bilo i lane, poveća minimalna zarada, kao uslov za povećanje svih ostalih zarada u narednom periodu.

On ističe da je dobro to što lane u situaciji epidemije, plate nisu padale ili su padale veoma malo.

Takođe, ukazuje da je je dosta radnika, prema istraÅŸivanju ove sindikalne centrale oko 10 odsto, radilo od kuće.

„Kada govorimo o toj kategoriji radnika, plaÅ¡imo se Å¡ta će sa njima biti posle pandemije, da li će ih poslodavci vratiti na radna mesta ili ih ostaviti da rade od kuće zbog smanjenja troÅ¡kova i slično“, kaÅŸe Orbović.

Dodaje da je teško dopreti do ovih radnika i saznati kako se poštuju njihova prava, u vezi sa bezbednosti na radu, radnim vremenom i slično.

Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) je u svom prvomajskom proglasu navela da će se i ove godine Prvi maj obeleÅŸiti u uslovima epidemije korona virusa.

Poručila je da će nastaviti da se beskompromisno bori za zakonska, sindikalna i građanska prava svojih članova i svih radnika.

Navodeći za Å¡ta će se konkretno boriti, kaÅŸu da je jedna od takvih stvari da se zaposlenima u kovid bolnicama i ambulantama prizna beneficirani radni staÅŸ.

Zalagaće se i da nedelja bude neradni dan, da se reši problem zarada u komunalnim javnim preduzećima, da zaposleni u javnom sektoru dobiju regres i topli obrok, kao i da se promeni Zakon o radu.

Prvi maj se beleÅŸava u znak sećanja na velike demonstracije u Čikagu u maju 1886. godine, kada su radnici Å¡trajkovali traÅŸeći osmočasovno radno vreme.

Na ulicama je prostestovalo blizu 40.000 radnika, a njihovi zahtevi su simbolično istaknuti u tri čuvene osmice, osam sati rada, osam sati odmora i osam sati kulturnog uzdizanja.

Demonstracije su se završile krvavim sukobima sa policijom kada je šest radnika ubijeno, a oko 50 ranjeno.
Na prvom kongresu Druge internacionale, odrşanom tri godine kasnije, doneta je odluka da se svakog Prvog maja odrşavaju radničke demonstracije.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar