U trendu

SAD: Severena Koreja se ne bavi razvojem naoruĹžanja

VAĹ INGTON – Severna Koreja se trenutno ne bavi razvojem naoruĹžanja ni na jednom značajnom nivou, rekao je američki savetnik za nacionalnu bezbednost Robert O`Brajen, dodajući da bi takva aktivnost značila prelazak „crvene linije“.
„Kim DĹžong-unu bi bio izuzetno rizičan poduhvat da uđe u posao razvoja kada je u pitanju nuklearno oruĹžje. Nadam se da se to neće dogoditi. Ne vidimo da se to u ovom trenutku događa “, rekao je O`Brien u nedavnom intervjuu za američki internet magazin 19FortiFajv.

On je dodao da misli da Severnokorejci razumeju da bi „zaista preĹĄli crvenu liniju“ i sa SAD i s međunarodnom zajednicom ukoliko bi počeli da se ĹĄire na značajnom nivou – ili balističke rakete ili sistemi za isporuku ili u najgorem slučaju oruĹžje za masovno uniĹĄtavanje, posebno nuklearnog tipa, bioloĹĄko ili hemijsko.
Severna Koreja je zadrĹžala samonametnuti moratorijum na nuklearnu energiju i ispitivanja raketa velikog dometa od novembra 2017. godine.
Međutim, ta zemlja je na oktobarskoj vojnoj paradi predstavila novu interkontinentalnu balističku raketu većeg dometa, što ukazuje na njen kontinuirani razvoj oružja, uprkos nedavnom nedostatku testiranja oružja, navodi južnokorejska agenicja Jonhap.
O`Brien je upozorio da bi za Severnu Koreju bilo izuzetno ĹĄtetno da se bavi proliferacijom.
Vrhunski savetnik za bezbednost takođe je upozorio na pretnje koje Sever predstavlja u kibernetičkoj sferi.
„Severna Koreja ima vrlo sofisticiranu sajber sposobnost i sposobnost sajber ratovanja. To je neĹĄto ĹĄto shvatamo ozbiljno“, rekao je O`Brajen.
Što se tiče pandemije kovid-19, on je rekao da Pjongjang još nije prijavio masovno izbijanje korona virusa.
Primetio je da će SAD verovatno biti voljne da pomognu osiromašenom Severu ako se zatraži pomoć.
„Što se tiče humanitarne pomoći tokom pandemijske krize, bili smo od pomoći i prijateljima i neprijateljima“, insistirao je O`Brajen, dodajući da je američki predsednik Donald Tramp posebno velikodušan sa respiratorima.
„Mislim da je namera predsednika da uvek pruĹža humanitarnu pomoć ĹĄirom sveta onome kome je bila potrebna kada je reč o poplavi ili poĹžaru ili pandemiji. To je neĹĄto ĹĄto Sjedinjene DrĹžave čine i mi to često radimo bez obzira na to koja je stranka na vlasti u zemlji koja traĹži pomoć“, rekao je on.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.