U trendu

Koje modele i marke automobila smo najviĆĄe kupovali ove godine

Prvu polovinu 2021. godine obeleĆŸio je oporavak trĆŸiĆĄta polovnih automobila u Srbiji.

Nakon pada prodaje vozila u 2020. godini, uzrokovanog pandemijom COVID-19, trĆŸiĆĄte polovnih automobila u prvih ĆĄest meseci tekuće godine doĆŸivelo je značajan oporavak.

Prema analizi koju je sproveo sajt Polovni automobili na osnovu podataka prikupljenih u saradnji sa CUBE Team-om, prodaja polovnih automobila u prvoj polovini 2021. godine je očekivano nadmaĆĄila prodaju u istom periodu 2020. kada je na snazi bilo vanredno stanje, ali prodaja je zabeleĆŸila i rast u odnosu na period pre pandemije.

Od januara do juna 2021. godine u Srbiji je prvi put registrovano, odnosno prodato 34% viơe polovnih automobila u poređenju sa istim vremenskim periodom prethodne godine.

Ipak, s obzirom na vanredno stanje koje je u pomenutom periodu proơle godine bilo na snazi i donekle očekivano dovelo do pada prodaje, merodavnije je uporediti tekuću godinu sa 2019.

Podaci su ohrabrujući. U prvoj polovini ove godine zabeleĆŸen je rast prodaje prvi put registrovanih polovnih automobila od 6% u odnosu na prvih ĆĄest meseci 2019.

Primetan je i oporavak trĆŸiĆĄta novih automobila, nakon drastičnog pada prodaje od 21% u 2020. godini.

Tako je prva polovina ove godine ipak donela rast prodaje novih vozila od 32% u odnosu na isti period proĆĄle godine obeleĆŸen pandemijom.

Ipak, prodaja novih automobila u tekućoj godini joơ uvek nije dostigla njihovu prodaju u periodu pre pandemije, već je za skoro 10% manja.

‱ Najprodavaniji polovnjaci: Nemački kvalitet i francuski ơarm

Kupci polovnih automobila i ove godine pokazuju poverenje u nemački kvalitet, te nije novina da se joĆĄ jednom na prvom mestu liste najprodavanijih brendova polovnjaka naĆĄao „nemac“.

Ipak, pored nemačkih automobila na prvih pet mesta su i „francuzi“.

Nakon Volkswagena, brenda koji čini čak 20% svih prvi put registrovanih polovnjaka u Srbiji u tekućoj godini, drugo mesto zauzeo je Opel, zatim Peugeot, pa Audi i Renault.

Kada je reč o modelima polovnih automobila, kupci su se najčeơće odlučili za Volkswagen Golf, Volkswagen Passat, Fiat Punto, Volkswagen Polo, Opel Astru, Opel Corsu, Audi A4, Renault Clio, Citroen C3 i BMW serije 3.

I ove godine najviơe su se kupovali polovnjaci između 2005. i 2008. godiơta.

‱ Najprodavaniji novi automobili: Ơkoda na liderskoj poziciji

Kupci novih automobila imaju drugačiji odabir po pitanju samog brenda i modela.

Ono ơto je Volkswagen za polovnjaka, čini se da je to za novi automobil Ơkoda, koju je odabralo 20% kupaca novih automobila.

Slede Fiat, Toyota, Kia i Renault.

Najprodavanijih 10 modela novih vozila su Fiat 500L, Ć koda Fabia, Ć koda Octavia, Fiat Tipo, Kia Sportage, Ć koda Superb, Dacia Sandero, Hyundai Tucson, Toyota Corolla i Renault Clio.

‱ Dizel ili benzin – ĆĄta se viĆĄe traĆŸi?

Zanimljivo je da je različit izbor kupaca novih i polovnih automobila primetan i u pogledu vrste goriva.

Dizel motor je ubedljivo najpopularniji za kupce polovnjaka, za njega se odlučilo 69%, dok je benzin izabralo 28%.

Suprotno tome, 63% kupaca novih vozila biralo je benzin, a svega 24% dizel. Vozila na hibridni pogon su prvi izbor za njih 10%.

Ono ơto je sigurno jeste da električni automobili joơ uvek nisu dostigli svoju popularnost u Srbiji, pa čak ni među kupcima novih vozila.

‱ Mala potraĆŸnja za automobilima sa viĆĄe od 2.000 kubika

Svima je dobro poznato da je registracija vozila koja imaju viĆĄe od 2.000 kubika znatno skuplja, te to moĆŸe biti razlog zbog čega se vozači retko odlučuju za njih.

Vozači polovnih automobila najviơe su kupovali vozila koja imaju između 1.800 i 1.999 kubika (37%), dok su kupci novih automobila najčeơće birali one koji imaju između 1.300 i 1.499 kubika (29%).

Osvrt na trĆŸiĆĄte automobila – ĆĄta se deĆĄavalo u prvoj polovini 2021. godine

Navedeni prodajni rezultati za vozila koja su prvi put registrovana u naĆĄoj zemlji neosporno govore o oporavku nakon inicijalnog udara pandemije.

Ipak, treba imati u vidu da je trĆŸiĆĄte kako polovnih, tako i novih vozila doĆŸivelo značajne promene, koje su doprinele izmenjenim uslovima. Pre svega, kada je reč o novim automobilima, usled pandemije doĆĄlo je do poteĆĄkoća u nabavci određenih komponenti, a samim tim do zastoja i smanjene proizvodnje, pa i manje ponude novih vozila.

To je posledično uticalo i na manju ponudu polovnih automobila jer su se vozači čeơće odlučivali da zadrĆŸe svoje vozilo i odloĆŸe prodaju svog polovnjaka.

Manja ponuda praćena velikom potraĆŸnjom dovela je do rasta cena polovnih automobila ĆĄirom Evrope, a posebno u segmentu mlađih vozila. Ovakva deĆĄavanja na evropskom trĆŸiĆĄtu nesumnjivo utiču na cene u Srbiji, posebno kada je reč o zemljama iz kojih se uvozi značajan broj polovnih automobila.

Dakle, troơkovi nabavke polovnjaka su sada veći, kao i troơkovi njihovog prevoza, a neizostavan faktor je i obračun carine, pri čemu se sada u praksiprimenjuje katalog o vrednostima polovnih automobila Auto-moto saveza. Sve to zajedno ima za posledicu rast cene polovnjaka

Na osnovu analize moĆŸemo zaključiti da je evidentan oporavak trĆŸiĆĄta, kao i da je primetan rast prodaje u segmentu prvi put registrovanih vozila u Srbiji.

Ipak, sporija proizvodnja novih vozila i njihova manja ponuda usporavaju rast ponude polovnih vozila, a uz aktuelnu potraĆŸnju i navedena deĆĄavanja na trĆŸiĆĄtu dolazi do promena u ceni polovnjaka.

Imajući to u vidu, moĆŸemo zaključiti da je moguće da dođe do sporije stabilizacije trĆŸiĆĄta, odnosno sporijeg ostvarivanja balansa ponude i traĆŸnje, kao i dostizanja stabilne dinamike u proizvodnji, prodaji i nabavci.

(B92)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pogledaj komentare (1)