U trendu

Nakon vanmaterične trudnoće

U vezi ste, ili možda niste. Tek, želite da jednog dana rodite dete. Svom sadašnjem partneru, svom budućem partneru, ili same. Možda ste i muškarac koji želi da jednog dana postane otac. Ono što iskrsava kao problem jeste vanmaterična trudnoća, bilo da ste žena koja želi da rodi ili muškarac čija je partnerka imala vanmateričnu trudnoću. Po pravilu, ovakve trudnoće se prekidaju – praktično su nemoguće za održavanje, plus i užasno rizične i opasne po život. Prekidanje se najčešće obavlja operacijom u kojoj se odstrani jajovod u kome raste plod. Onda se postavi pitanje: može li žena koja je imala vanmateričnu trudnoću zatrudneti i, ovog puta uz normalnu trudnoću, izneti i roditi zdravo dete? Ili ona, nažalost, neće moći da rađa?

Kako uopšte dolazi do vanmaterične trudnoće? Jajašce bude oplođeno – ali to oplođeno jajašce ne bude u materici, već u jednom od jajovoda. Tu su, razume se, uslovi za razvoj ploda znatno lošiji, a rizik po zdravlje majke znatno veći (stvari ni izbliza nisu tako vesele ni jednostavne kao kada je Švarcenegerov lik zatrudneo u filmu „Junior“ – to je, ipak, komedija sa šašavom idejom). Zato se takva trudnoća prekida – kao što smo rekli, operacijom u kojoj se zajedno s plodom uklanja i jajovod.

Srećom, može se reći da je priroda predvidela ovakvu mogućnost. Jedan jajnik – onaj čiji je jajovod uklonjen – neće više imati upotrebljivu funkciju, ali ostaje onaj drugi. Ovulacije su naizmenične. Naizmenično nastaju na levom i desnom jajniku. Ukoliko je ženi, recimo, uklonjen levi jajovod, kada bude imala ovulaciju na desnom jajniku, moći će sasvim normalno da zatrudni, kao i svaka druga žena. Grubo rečeno, biće za 50% manje šansi da zatrudni (ređe će imati šansu da zatrudni i zato bi bilo dobro imati ciljani polni odnos u vreme ovulacije funkcionalnog jajnika – detaljnije informacije ćete svakako dobiti od ginekologa), ali moći će da ostane u drugom stanju i da rodi zdravo dete.

Problem mogu da budu ženine godine, ukoliko je starija. To, naravno, važi za svaku trudnoću – starije žene teže ostaju u drugom stanju – ali ako je jedan jajovod odstranjen, šanse za začeće su već time smanjene. Problem s kasnijim godinama je što se tad ovulacije proređuju, pa je zato teže zatrudneti, a s odstranjenim jajovodom tek je svaka druga ovulacija šansa za začeće.

Ukratko: žena i posle prekinute vanmaterične trudnoće može ostati u drugom stanju, izuzev ako je došlo do dodatnih komplikacija koje bi to onemogućile. Može postati srećna majka zdravog i veselog deteta.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.