U trendu

Ko je jači pol?

Ponekad zaista izgleda kao da su muškarci smišljeno plasirali priču o ženama kao nežnijem i slabijem polu. Pogledajmo proste činjenice koje se tiču obolevanja, umiranja, izdržljivosti i dugovečnosti oba pola. Sve ukazuje na to da smo zapravo mi slabiji pol! Bez obzira na sva životna iskušenja i teškoće s kojima se suočavaju, svuda na svetu žene žive u proseku pet godina duže od muškaraca, a to što su godine starosti različite zavisi od ekonomskog razvoja zemlje i standarda njenih građana. Slična stvar je i s libidom. Neko vreme je on bolji kod muškaraca, ali kasnije dovodi do niza zdravstvenih problema.
Da li onda grešimo kad kažemo da su žene istovremeno i najnežniji i najjači pol? Za njihovu suptilnu snagu tokom hiljada godina pobrinula se priroda, učinivši da one budu zaštićene. Žene su manje sklone porocima i lošim životnim navikama, a ako ih i imaju, spremnije su da ih se bez nekog posebnog napora odreknu u određenom trenutku. Možda su za to najbolji primer žene pušači, koje bez reči ostavljaju cigarete kada saznaju da su trudne; to najbolje pokazuje njihov karakter i šta su sve spremne da učine da bi zaštitile svoj porod od bilo kakvog rizika. Ipak, treba imati na umu da su kulturološki obrasci naklonjeniji muškarcima. Uzmite primer: seda kosa muškarca čini šarmantnim, a ženu ružnom.
Kuda nas vodi takvo ponašanje? U opsednutost idejom da je jedino ispravno po svaku cenu održavati i produžavati mladost. Međutim, kad se ponovo sve sabere i oduzme, žene na kraju izlaze iz borbe kao jači pol. Da li ih životni ciljevi, od kojih je stvaranje potomstva najjači, čine otpornijim na stres niko ne može da tvrdi sa sigurnošću. Gledano kroz prizmu biologije, one to jesu! Razloge za to što ponekad pokazuju prividnu inferiornost treba tražiti u kulturološkom miljeu. Opterećeno predrasudama prema ženama, društvo ih je naučilo da upravo na taj način mogu da postignu zadati cilj, što ih opet čini moćnim i velikim.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.