U trendu

Mali rečnik kompjuterskih termina i izraza (A-H)

Zbunjuje vas nepregledna količina računarskih termina i žargonskih izraza? Broj tih termina jeste ogroman, ali ovde vam nudimo kratak popis pojmova koje najčešće možete sresti u tekstu i razgovoru o računarima. Budite informisani i u toku, a ne samo nemi posmatrač, dok se drugi oko vas razmeću skraćenicama i nepoznatim terminima.
AGP (Accelerated Graphics Port) – priključak na matičnoj ploči koji je namenjen spajanju grafičkih kartica.
Aplikacija – korisnički softver; softverski programi s kojima, za razliku od sistemskog softvera poput drajvera, neposredno ima posla sam korisnik. Aplikacija je sve od Excel-a preko Winamp-a do računarskih igara.
Bajt – niz od osam bitova. Milion bajtova, ili tačnije rečeno, 1024×1024 bajtova, čini megabajt, milijardu gigabajt itd. Bajt se predstavlja velikim slovom B, na primer, MB je megabajt, dok je Mb megabit; naizgled isto, ali u stvari osam puta manje.
BIOS (Basic Input-Output System) – softver trajno upisan u memoriju računara koji omogućuje usklađivanje osnovne konfiguracije računara, bez čega se sistem ne bi mogao pokrenuti.
Bit – jedan znak, nula ili jedinica. Najmanji sastavni deo podataka kojima računar operiše.
CD-R, CD-ROM, CD-RW – standardi za čuvanje podataka na CD-ima. CD-R znači CD-Recordable, na takve medije moguće je jednom, i samo jednom, upisati podatke, do 700 MB. CD-RW (ReWritable) znači da je moguće višestruko presnimavanje. CD-ROM je standard za uređaje i medije koji omogućava samo čitanje podataka, ali ne i zapisivanje.
CRT (Cathode Ray Tube) – skraćenica za uobičajene monitore s katodnom cevi, nalik običnim televizorima.
Crv – oblik zlonamernog koda koji se širi računarskim mrežama. Za razliku od virusa, ne treba mu program "domaćin", već se širi sam.
Čip – komad poluprovodničkog materijala (silicijum najčešće) na kojem se nalazi integrisano kolo. Procesor je, primera radi, jedan vrlo složen čip. Od čipova se sastoji i radna memorija (RAM).
Čipset – skup čipova koji obavljaju zajedničku funkciju; obično se koristi kao naziv za tehološku podlogu matične ploče, od koje zavisi vrsta podržanih procesora i druge osobine.
Drajver – softver koji je potreban da bi neki komad hardvera, na primer, grafička kartica, normalno funkcionisao.
DVD-R, DVD-ROM, DVD-RW – različiti standardi za DVD medije i uređaje. Što se tiče međusobnih razlika, važi sve rečeno za CD standarde, osim kapaciteta, koji je najčešće 4,7 GB.
Ethernet – najrašireniji standard za lokalno umrežavanje (LAN).
Firewall – hardverski uređaj ili softverski program čija je namena da blokira neovlašćene spoljne upade u računar.
FireWire – brz priključak za spajanje spoljnih, najčešće multimedijalnih uređaja, s računarom.
Flopi – pogon za obične 3,5-inčne diskete kapaciteta 1,44 megabajta. I dalje se nalazi na mnogo računara, ali se sve ređe koristi.
Freeware – softver koji je potpuno besplatan za kopiranje i korišćenje, ali se ne sme menjati bez odobrenja autora.
Hard disk – najvažniji uređaj za čuvanje podataka. Podaci se magnetski upisuju na ploče, kojih u hard disku ima nekoliko. Razlikuju se po kapacitetu, brzini rada i vremenu pristupa podacima.
Hardver – sve opipljive i vidljive fizičke komponente računara, uključujući i spoljne periferne uređaje, kao što su miš, zvučnici, itd.
Herc (Hz) – merna jedinica za frekvenciju i merilo "brzine" procesora. Uglavnom se govori o megahercima (milion Herca) i gigahercima (milijardu Herca).

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.