U trendu

Zabrinuti za privatnost, Amerikanci masovno skidaju „signal”

U vremenu kada raste broj hakerskih napada, a na čelo CIA postavljen čovek koji se zalaže za veći nadzor građana, „Njujork tajms” piše o prednostima aplikacije koju je hvalio i Edvard Snouden.

„Signal” je jedan od mnogih servisa za razmenu instant poruka, ali se izdvaja po bezbednosnom rešenju i lakoći upotrebe. Praktično ne zadržava na svojim serverima ništa od podataka korisnika, ni poruke ni kontakte.

Štaviše, poruke su šifrovane i dok prolaze kroz njihove servere, što znači da ni tvorci aplikacije ne mogu da ih pročitaju.

„Većina stručnjaka za informacionu bezbednost preporučiće vam ’signal’. I dalje su najbolji u svom segmentu”, kaže za američki list Džozef Bono sa Univerziteta Stanford.

Možda nema stikere i ostale dodatke kao druge aplikacije za četovanje, ali je nužan u eri masovnog prikupljanja ličnih podataka i vladine špijunaže.

Otkako je Donald Tramp pobedio na američkim predsedničkim izborima, za 400 odsto je porastao broj dnevnih preuzimanja, kaže Moksi Merlinspajk, osnivač neprofitnog udruženja „Open visper sistems”, koje je napravilo „signal”. Po njegovom mišljenju, to odražava zabrinutost Amerikanaca šta bi Trampova pobeda mogla da znači za ličnu privatnost.

„Tramp je pretio mnogima, a sada će biti zadužen za špijunsku infrastrukturu koja spada među najsveobuhvatnije na svetu. Mnogi su opravdano zabrinuti”, dodaje čovek koji je nekada radio u „Tviteru”.

„Signal” nudi potpunu enkripciju, što znači da je poruka nečitljiva svakome osim onome kome je namenjena. Kada počnete prepisku s nekim, prvo razmenite kriptografske ključeve. Samo osoba koja primi poruku ima ključ da pročita vaše poruke.

To znači da ako neka vladina služba ima nalog da nadzire poruke, „Open visper sistems” nema ključ da dešifruje poruke i ne bi mogao da udovolji državnim organima.

Ova tehnologija postavila je standard i za druge servise za razmenu poruka, a njen protokol je otvoren tako da i druge kompanije mogu da ga koriste. „Vocap”, „fejsbuk mesindžer” i „Gugl” ove godine su uneli „signalov” sistem enkripcije poruka u sopstvene aplikacije, podseća „Njujork tajms”.

I pored toga, stručnjaci za bezbednost daju prednost „signalu” jer je posvećeniji zaštiti privatnosti korisnika. Jedini podaci koje čuva jesu vreme poslednjeg povezivanja na server i datum registrovanja. Druge aplikacije čuvaju neke lične podatke na svojim serverima.

„Vocap” na primer zadržava neke podatke, uključujući brojeve telefona koji su razmenjivali poruke i vreme kada su one poslate. Takođe redovno pristupa imeniku da bi obavestio korisnike kada se neko priključio servisu.

„Guglov” novi čet servis „alo” koristi veštačku inteligenciju, ali nudi punu enkripciju samo u tzv. inkognito modu, koji mora ručno da se podesi. U suprotnom, čuva sve poruke na svom serveru.

I „fejsbuk mesindžer” mora posebno da se podesti na „tajne razgovore”, inače nijedna poruka neće imati enkripciju.

Mana mu je što ne može da se koristi na više mobilnih uređaja istovremeno, što ponekad ne sinhronizuje dobro poruke između telefona i desktop računara i nema zabavne dodatke kao što su stikeri.

To svakako ne mora da bude jedina aplikacija za čet, ali je „Tajms” preporučuje za osetljive sadržaje.

Ono što bi korisnicima moglo najviše da nedostaje jesu prijatelji jer aplikacije nije toliko popularna kao neke druge.

„Zato ako brinete za privatnost, instalirajte ’signal’ još danas i navalite na sve svoje prijatelje da i oni učine isto”, piše američki list.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.