U trendu

Tri namirnice koje mogu trajati zauvek

Na svim proizvodima koje kupujemo u prodavnicama nalazi se rok trajanja ili savet do kada je najbolje upotrebiti tu namirnicu. Ali ima i onih koji se bez problema mogu čuvati godinama.

Tu se pre svega misli na proizvode koji se mogu dobro skladištiti i ne moraju se hladiti ili zamrzavati, a najbolji od takvih namirnica je pirinač, kako pokazuje izveštaj Vital.de, a prenosi Fenix Magazin.

“Nebitno radi li se o basmati pirinču, divljem pirinču, jasmin pirinču ili pudingu od pirinča – skoro sve vrste pirinča traju zauvek”, piše portal. Izuzetak je integralni pirinač koja se zbog masnoće brže kvari od ostalih vrsta. U osnovi, pirinač treba čuvati na suvom mestu i po mogućnosti u hermetički zatvorenoj posudi. Potom se bez problema može dugo čuvati u ostavi ili kuhinjskim ormarićima. Zaista praktična namirnica koja se može kombinovati uz mnoga jela.

Ništa manje praktična za čuvanje nije ni slatka namirnica koja je takođe pogođena nestašicom na početku rata u Ukrajini: med. Ako se pravilno skladišti, može trajati vekovima, tvrde stručnjaci. Istraživači su već pronašli med u drevnim egipatskim grobnicama koji se “još uvek mogao konzumirati i nakon 3.000 godina”. Tajna večnog roka trajanja meda nalazi se u košnici.

Pčele proizvode aktivne sastojke koji inhibiraju rast klica u košnici. Materije poznate kao “inhibini” takođe se nalaze u medu i ključ su dugog veka trajanja. To je još jedan razlog zašto se kaže da med ima lekovita svojstva u vezi s infekcijama gripom. Neki dodaci ishrani poput propolisa ili matičnog mleča mogu se naći u drogerijama, ali njihova efikasnost nije klinički dokazana.

Ali činjenica je da se med – sve dok se čuva u mraku i nije kontaminiran – može zauvek čuvati kao namirnica. Međutim, u tegli ne smeju da budu strani predmeti poput mrvica hleba ili ostataka maslaca. Kako navodi Vital.de, med s vremenom može potamniti i izgubiti aromu i tipičan slatkasti ukus, ali se ipak može konzumirati čak i kada se kristalizovao.

Uz pirinač možete koristiti i mahunarke, koje su na trećem mestu među večnim namirnicama. Osušeni pasulj, sočivo ili grašak mogu se čuvati na hladnom mestu zaštićenom od svetlosti do 30 godina ili čak i duže. Svoj dugi vek trajanja mahunarke mogu zahvaliti svojoj sposobnosti da izdrže bez vode. A gde je suvo, klice se ne osećaju prijatno, kao što svi znamo.

Mahunarke se stoga mogu bez oklevanja koristiti u kuhinji dugo nakon isteka roka trajanja. Ali, kao potrošač, morate imati na umu da se dugi rok trajanja odnosi samo na mahunarke s korom – oljuštene mahunarke traju samo oko šest meseci. Inače, mahunarke se smatraju vrlo zdravim zbog vlakana koja sadrže. Takođe su vrlo zasitne i mogu se koristiti na mnogo načina u kuhinji.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.