U trendu

Gaćice ili gaće

Donji veš je odavno izgubio svoju prvobitnu funkciju zaštite od prljavštine, bakterija i bolesti. Za žene (ali i za muškarce, bar u poslednjih deset godina) donji veš predstavlja pravi fetiš kojem se poklanja puno pažnje, vremena i novca.

Budimo iskreni: mnogi od nas smatraju da je kupovina „markiranih“ komada gubljenje energije i nepotrebno traćenje monetarnih resursa. Bilo bi dovoljno da donji veš bude zaista udoban i od kvalitetnog materijala, osim toga – on se i ne vidi, reći će protivnici underwear mode. Nasuprot svim zdravorazumskim argumentima, stoji jedna velika činjenica – a to je (konstruisana) uloga donjeg veša u procesu zavođenja.

Iako suštinski i nije bitan (tj, najčešće završi u vidu zgužvane krpice na podu), donji veš se u knjigama, filmovima i raznoraznim reklamama prikazuje kao nezaobilazan agens privlačnosti. Da li je zaista tako – neće se nikada saznati, jer su i „muška i ženska strana“ prećutno pristale na taj kodeks. Inače, donji veš postaje opšteprihvaćena pojava od XVIII veka, a tek u XX veku doživljava puni uspon.

Ovom sistemu se veoma lako možete suprotstaviti. Pokušajte, na primer, da prestanete da nosite donji veš, što će, u zavisnosti od predispozicija vašeg organizma, rezultirati ili potpunom udobnošću, ili raznim malim (i neprijatnim) problemima. Ukoliko se ipak odlučite da ne podlegnete potrošačkoj maniji, možete nositi tzv. pijačne gaće koje, bez lažnog licemerja, većina nas konzumira u dnevnim varijantama. Da, tu se javlja i jedan interesantan fenomen u vezi sa donjim delom ženskog veša: ljupki deminutiv gaćice upotrebljavan u svakom kontekstu (i bez obzira na eventualne dimenzije tog važnog elementa ženske garderobe). Ili (ukoliko zađete u sjajni svet skupih prodavnica) kilote, čime se, valjda, želi naglasiti ekskluzivnost tih parčića tkanine i čipke.

Sve je razumljivo i prihvatljivo – i strast prema donjem vešu, kao i potpuno odsustvo interesovanja za taj aspekt odevanja. Ipak, možda je najbolje rešenje negde između: povremeno dati sebi oduška i častiti se ponekim dobrim primerkom, a u međuvremenu se opredeliti za manje skupe (i samim tim trajnije) varijante.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.