Prvi korak je da priznate sebi da ste zavisni. To uopลกte nije lako, jer time priznajete svoju bolest i to da se oseฤate bespomoฤno (a ฤesto i to da ste dugo obmanjivali i sebe i svoju okolinu). „Ja zavisna? Ma nema ลกanse! Nije to zavisnost, to je, to je…“
Sledeฤi korak je da traลพite podrลกku. Zavisnosti je najฤeลกฤe veoma teลกko osloboditi se bez pomoฤi. Razgovarajte o tome sa osobama kojima verujete – sa svojim partnerom, sa bliskim osobama, po potrebi i doktorom i psihologom (zavisnost je priliฤnim delom psiholoลกke prirode, tako da vam tu psiholog moลพe biti od velike pomoฤi).
Korak nakon toga jeste da odredite datum kada ฤete poฤeti sa odvikavanjem – i da se toga pridrลพavate. U principu, ne postoji savrลกen datum, ali treba izbegavati dane kada ionako oฤekujete puno stresa – recimo, prvi dan na novom poslu. Odmah da znate: nije dovoljno smanjiti zavisnost, neophodno je da je se u potpunosti odreknete kako biste uopลกte mogli da se pozabavite uzrokom koji je doveo do zavisnosti.
Nemojte gledati daleko unapred, jer ฤe vas to u startu iscrpsti; ฤiniฤe vam se da nemate ni teoretske ลกanse da uspete ikad. Reลกavajte se zavisnosti dan po dan.
Emocionalni usponi i padovi su sasvim normalni prilikom odvikavanja od zavisnosti. Sasvim je normalno da osetite ljutnju, razdraลพljivost, umor. Kada vam se to desi, budite dobri prema sebi i pokuลกajte da se opustite uz, recimo, plivanje, hodanje, jogu, prijatnu muziku…
Za kraj: ukoliko pokleknete i posegnete za onim od ฤega ste zavisni, nemojte da kaลพnjavate sebe. To se dogaฤa svima koji se odvikavaju od zavisnosti. Istog trenutka, bez odlaganja, krenite iz poฤetka – i ne osvrฤite se.
Sreฤno! ลฝelimo vam puno uspeha!
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com