U trendu

Zaštita od alergije na polen

Stiglo je toplije vreme, koje je većina nas željno iščekivala. Nažalost, s njim su za neke stigli i problemi; prolećni problem, letnji problem, jesenji problem – poznat kao alergija na polen. Čestice polena su toliko sitne da mogu da budu gotovo nevidljive, ali svake godine je sve više stanovnika naše planete osetljivo na njih. Oči se zacrvene, nos curi, očni kapci nateknu, kijate, kijate, kijate… ako već ne počnete i da se gušite. U najmanju ruku je neprijatno.
Najčešće alergijske reakcije izazivaju biljke koje ne cvetaju; njihov polen vetar može da odnese i kilometrima daleko, što zaštitu čini teškom, ako ne i nemogućom. U proleće alergije najčešće izazivaju leska, breza i neke vrste vrbe, u leto divlji pelen, a od avgusta do oktobra korov ambrozija. Znači, dok je toplog vremena, biće i polena. Rekli smo već da je teško zaštititi se, ali postoji li ipak neki način (još bolje, nekoliko načina)?
Pomaže ako se svakodnevno tuširate i perete kosu, jer na taj način odstranjujete čestice polena. Ukoliko se vozite kroz šumovite predele, obavezno držite prozore zatvorene – jeste, lep je vazduh, ali je prepun polena.
Ukoliko se patite s alergijom na polen, zaboravite na trčanje i vožnju biciklom kroz šumu i preko livada. Za vas je fitnes centar ili teretana ipak zdravije okruženje. Dan je vetrovit? Ma koliko inače bilo zdravo što više boraviti na svežem vazduhu, po ovakvim danima svedite svoj boravak na otvorenom na minimum.
Naravno, pomažu i lekovi (kad vam lekar odredi terapiju, pridržavajte je se revnosno). Alergijskim testovima danas je moguće pouzdano otkriti o kojoj je tačno vrsti alergije reč. Terapija ne dovodi do izlečenja, ali znatno ublažava tegobe. Za terapiju se koriste antihistaminici, preparati koji smiruju nabubrelu sluzokožu, i kortizonski preparati, koji deluju protiv upale.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.