Privatnost je precenjena danas kad svi sve znaju o nama u doba interneta. Pravo na privatnost ne treba da vaลพi za osumnjiฤene za kriviฤna dela โ samo su neki od rezultata ankete meฤu graฤanima o tome kako doลพivljavaju privatnost i liฤne podatke, koju je uradila organizacija โPartneri Srbijaโ u okviru kampanje โPrivatnost je srce slobodeโ.
U anketi su uฤestvovali graฤani Beograda i Vojvodine izmeฤu 18 i 50 godina.
Na pitanje da li imate pravo na privatnost u javnosti, veliki broj odgovorio je pozitivno, ali mali procenat suลกtinski zna ลกta ona danas znaฤi. Manje od 10 odsto je pojam povezalo sa zaลกtitom liฤnih podataka, a vecฬinu reฤ asocira na โintimuโ, โporodicuโ, โsamocฬuโ pojam โmoja sobaโ, โmirโโฆ Skoro polovina anketiranih se slaลพe sa konstatacijom da je โprivatnost prevaziฤena jer danas ionako svi sve znaju o namaโ. Iz odgovora na pitanje koji su vid naruลกavanja privatnosti doลพiveli, vidi se da i dalje privatnost doลพivljavaju kroz sferu liฤnih odnosa u krugu porodice i prijatelja, bivลกih i sadaลกnjih partnera ili radnog mesta,ย prenosiย B92 pisanje Novosti.
Ipak, zanimljivi su stvarni primeri naruลกavanja prava na privatnost koje su anketirani izdvojili kao najฤeลกcฬe koje doลพivljavaju: โkamere u hodniku na posluโ, โglasno saopลกtavanje dijagnoze, sredstava na raฤunu, braฤnog statusa, porekla, godinaโ, โtraลพili su mi u banci zdravstvenu knjiลพicu da bi mi dali kreditโ, โmoj ลกef je zaposlenima rekao moju dijagnozuโ, โmobilni operater je moj broj dao politiฤkoj partijiโ, โreklame na druลกtvenim mreลพama koje poฤnu da iskaฤu posle razgovoraโ, โbespotrebno traลพenje lokacije od strane nekih aplikacijaโ…
U praksi se svi vrlo ฤesto suoฤavamo sa situacijama da namย u prodavnicama traลพe liฤne podatke, uglavnom JMBG broj, da bi nam zamenili kupljenu robu ili odobrili dodatni popust.
โIako je to oฤigledno krลกenje zaลกtite liฤnih podataka, ova praksa je ลกiroko rasprostranjena, pa se ฤini da polako postaje opลกte prihvatljiva sa stanoviลกta zaลกtite podataka o liฤnosti i da se na to ne obaziremo. Trecฬina anketiranih bila je spremna da ustupi neki liฤni podatak ako bi zauzvrat dobili popustโ, kaลพe Ana Toskicฬ Cvetinovicฬ, izvrลกna direktorka organizacije โPartneri Srbijaโ.
U organizaciji โPartneri Srbijaโ kaลพu da graฤani koji su informisani o pravu na zaลกtitu liฤnih podataka to svoje pravo zaista ลกtite obracฬajucฬi seย povereniku za informacije od javnog znaฤaja i zaลกtitu podataka o liฤnosti.
Najฤeลกcฬi razlozi zbog kojih se ลพale tiฤu se povrede prava na privatnost na radnom mestu, u zdravstvenim ustanovama, u organima bezbednosti, zatim zbog postavljanja video-nadzora, zbog slanja podataka o pacijentu neovlaลกcฬenom licu, javnog isticanja obaveลกtenja o dugovanju, video-nadzor u prostorijama jednog Zavoda, pracฬenje GPS-a zaposlenog, aneks ugovora na oglasnoj tabli kladionice, zahtev za pristup fotografijama i telefonskom imeniku iza kog stoji jedna aplikacija za mobilno bankarstvo, javno objavljen spisak dece iย istaknuto da jedno dete nije vakcinisano, traลพenje otiska prsta za dobijanje ฤlanske karte u teretani itd.
โPartneri Srbijaโ ohrabruju graฤane da se obrate povereniku, njima ili nekoj od organizacija civilnog druลกtva kada sumnjaju da im jeย ugroลพeno pravo na zaลกtitu liฤnih podataka.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com