U trendu

Nakon greške na poslu

Svi smo ljudi, ljudski je grešiti i, ma koliko dobre bile u svom poslu, pre ili kasnije napravićete neku grešku. Tada je važno da ne paničite, da ne tretirate jednu grešku kao smak sveta, i da se potrudite da štetu i po firmu i po vas svedete na minimum.
Za početak, kad uvidite da ste baš "zabrljale", udahnite. Možda će vam biti dovoljno da nekoliko puta duboko udahnete, možda će vam od veće pomoći biti kratka šetnja (ako je izvodljiva), to je na vama da procenite. U svakom slučaju, neophodno je da napravite malu pauzu i mentalni odmak od situacije, kako se ne biste uspaničile i ishitreno uradile nešto što bi pogoršalo stvari.
Priznajte grešku. Nemojte se "praviti lude" i nadati se da, recimo, vaš šef nije primetio da ste 15 minuta zakasnile na važan sastanak. Izvinite se zbog greške, a zatim recite šefu kako planirate da sličnu grešku izbegnete u budućnosti – reći da ćete se postarati da ranije krećete onda kada ujutro imate važne sastanke efikasnije je nego samo reći da je bila velika gužva u saobraćaju (i drugi su bili u tom istom saobraćaju, pa su stigli na vreme).
Predložite rešenje. Ako ste napravile neku veću grešku, probajte da smislite jedan ili više načina kako da se novonastali problem reši, i predložite te načine nadređenima. Sasvim je moguće da će vaš šef ili šefica odlučiti da sami smisle rešenje (nemojte insistirati da prihvate vaš predlog, samo ga izložite), ali predlogom pokazujete inicijativu, što je bolje nego da se samo "skvrčite" i nadate se da će se stvari rešiti same od sebe.
Nastavite. Nemojte u beskraj kriviti sebe ni mentalno "prežvakavati" svoju grešku; jednom kada ste učinile sve što ste mogle da grešku popravite, nastavite sa svojim poslom. Sviđalo vam se to ili ne, skrenule ste pažnju na sebe, pa bi najbolje bilo da na sledećem zadatku, projektu, čemu god zablistate.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.