Ovo je najskuplje voće na srpskim pijacama (a nisu trešnje)

Iako nas trešnje, ali i jagode svake godine iznenade neprijatno svojom visokom cenom koju mnogi ne mogu da priušte ni u jeku sezone, postoji jedno južno voće za koje mnogi i nisu čuli, a cena po kilogramu je da se smrzneš.

Na srpskim pijacama, gde se svakodnevno susreću tradicionalni ukusi i sezonski plodovi, jedno voće izdvaja se po svojoj ceni i egzotičnom karakteru – kumkvat. Ova mala mala citrusna voćka prodaje se po ceni koja je čini luksuzom i zbog koje zauzima prvo mesto među najskupljim voćem koje se može naći na domaćem tržištu.

Kumkvat je citrusno voće ovalnog oblika s jestivom korom i neuobičajeno gorko-slatkom aromom. Atraktivni mali plodovi izvrstan su izvor vitamina A, C, E B1 i B2, minerala, kalcijuma, gvožđa i omega 3 i 6 masnih kiselina. Izgledom podseća na minijaturne narandže, ali za razliku od narandža kora ploda kumkvata je jestiva i ukusna.

Kumkvat je saveznik u jačanju imuniteta, pomaže u izbacivanju kamenaca iz organa i poboljšava zdravlje kardiovaskularnog  sistema.

Zašto je toliko skupo?

Njegova visoka cena rezultat je nekoliko faktora: uvozi se uglavnom iz mediteranskih zemalja, ne gaji se u većim količinama u Srbiji, a ponuda i potražnja su ograničeni, što dodatno utiče na njegov ekskluzivitet. Na većini gradskih pijaca, kumkvat je dostupan samo u manjim količinama i najčešće se prodaje već upakovan po ceni od 1.800 dinara po kilogramu.

Simbol luksuza među voćem

Kumkvat je postao simbol luksuza na srpskoj pijaci. Dok mnogi prolaznici zastanu da ga pogledaju iz radoznalosti retki se odluče da ga kupe.

Ovo voće ima razne namene te se  koristi za pravljenje džemova i marmeladi, likera i sirupa.

S obzirom na izuzetno visoku cenu teško je poverovati da će se bilo ko upustiti u finansijsku avanturu spremanja džema od kumkvata.

Koliko bi koštala jedna tegla džema?

Ako se vodimo receptom da na kilogram voća ide pola kilograma šećera, znači da će nam trebati oko 1.910 dinara za minimalne sastojke. Pošto je kumkvat pun vode, procenjuje se da se tokom kuvanja gubi od 35–45 odsto mase.

Ovo znači da od 1 kilograma kumkvata možemo dobiti oko 675 grama džema, odnosno jednu veću teglu.

To nas dovodi do cene od oko 1.910 dinara za jednu teglu džema od ovog egzotičnog voća.

(Telegraf Biznis)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com