U trendu

Ovo su knjige koje bi trebalo da pročitate makar jednom u životu

Svako ima svoju omiljenu knjigu, kojoj se uvek vraća, ali književni kritičari izdvojili su neka dela klasične književnosti koje bi svako trebalo da pročita barem jednom u životu. Sigurni smo da ste neke knjige sa ove liste već pročitali (makar kao školsku lektiru), a ostale možete početi već danas.

Recite nam u komentarima koje bi druge knjige trebalo da se nađu na ovoj listi.

1984, Džordž Orvel

U ovoj knjizi Orvel istražuje pitanja cenzure, propagande i individualizma dok se protagonista bori da pobegne od svog monotonog postojanja.

Sto godina samoće, Gabrijel Garsija Markes

Ovo je svedočanstvo sela Makondo i njegovih stanovnika.

Roman pokriva 100 godina svake generacije porodice Buendija, čije su greške u prošlosti dovele do njenog uništenja.

Majstor i Margarita, Mihail Bulgakov

Verovatno jedan od najvećih romana ikada napisanih, koji se može čitati na više načina. Slojevitost je tajna Bulgakovljevog genija.

Mobi-Dik, Herman Melvil

Odgovor na to kuda može dovesti beskompromisna želja za osvetom po svaku cenu.

Grof Monte Kristo, Aleksandar Duma

Ispunjena intrigama, ljubavlju, scenama borbe i društvenom satirom, ovo je jedna od najboljih knjiga o osveti ikada napisanih.

Životinjska farma, Džordž Orvel

Alegorija i satira sovjetskog komunizma, Životinjska farma govori o grupi životinja koje preuzimaju farmu nakon svrgavanja svog ljudskog gospodara.

Mali princ, Antoan de Sent Egziperi

Prvobitno objavljena na francuskom, ova novela govori o pilotu čiji se avion srušio u Sahari i njegovom susretu sa dečakom koji tvrdi da je sa druge planete.

Iako je pisan kao priča za decu, ovaj roman je namenjen svim uzrastima i razumećete ga različito u zavisnosti od perioda svog života u kome ga čitate.

Za kim zvona zvone, Ernest Hemingvej

„Nijedan čovek nije ostrvo, celina za sebe; svaka osoba je deo kontinenta, deo zemlje. Ako grudu zemlje odnese more, kao da je odnelo rt, kao da je odnelo imanje tvojih prijatelja ili tvoje.

Smrt bilo kog čoveka me umanjuje, jer me obuhvata čovečanstvo. Zato nikada ne pitajte za kim zvono zvoni – ono zvoni za vas“. (Za kim zvona zvone)

Kratka istorija skoro svega, Bil Brajson

U jednom od najboljih vodiča za nauku, napisanom da bude dostupan javnosti, Brajson opisuje sve, od veličine i istorije univerzuma do uspona ljudske vrste u njemu.

Govori i o ekscentričnim arheolozima, antropolozima i matematičarima koji su doprineli najvećim svetskim otkrićima.

Stranac, Alber Kami

Dobitnik Nobelove nagrade za književnost, Stranac počinje tako što Merso sazna da mu je majka umrla. Nedostatak emocija će dovesti do toga da ubije čoveka.

Podeljena na dva dela, priča prati Mersoov život pre i posle ubistva i vodi čitaoca kroz suđenja i predstojeću egzekuciju.

Zločin i kazna, Fjodor Dostojevski

Zločin i kazna je priča o Rodionu Raskoljnikovu, siromašnom i propalom studentu iz Sankt Peterburga, koji smišlja plan da ubije staricu.

Ovim ubistvom planira da reši finansijske probleme, a smatra ga i etički opravdanim, jer je on, kao pojedinac, iznad moralnih pravila koja obavezuju druge ljude. Šta je u životu opravdano, a šta nije?

Braća Karamazovi, Fjodor Dostojevski

Pozadina ove priče, koja se dešava u Rusiji krajem XIX veka, je ubistvo oca i porodično rivalstvo. Braća Karamazovi prate živote trojice braće i njihovog oca, a ovih oko 800 stranica svakako vredi pročitati. Uostalom, sigurno ste ih već pročitali.

Naravno da ih ima još, ali ne mogu sve da stane u jedan članak. Zato nam pišete koje bi još knjige trebalo da budu na ovoj listi!

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.