U trendu

Simpatični bršljan

Želele biste da svoj stan ukrasite nekom zaista lepom biljkom, ali, nažalost, trenutno ste „švorc“. Nije baš očajna situacija, ali ne želite da trošite novac na neku biljčicu, ma koliko ih volele i ma koliko verovale da biljke oplemenjuju stan – ima i hitnijih stvari (za decu uvek nešto treba, uskoro stižu računi, cipele treba odneti na popravku, noćna krema vam je pri kraju, a one nisu baš jeftine…). U tom slučaju (a i inače, ako vam se ova biljka dopada) predlažemo vam bršljan.

Jao, pa koliko to košta? Malo vremena i nimalo para, ako već imate saksiju i zemlju (ostalo vam je odranije, na primer). Sve što treba da uradite jeste da nekog lepog (ili manje lepog) dana prošetate do najbliže šume (proglasite to za svoje vežbanje za taj dan) i nađete drvo obraslo bršljanom. Tamo gde ima mnogo bršljana, sigurno će se naći i grane koje puze po zemlji (pošto bršljan raste, i raste, i raste, i nekako nastavlja da raste, i odbija da prestane). Makazama ili nožem pažljivo odsecite nekoliko takvih grančica sa lepim, svežim i neoštećenim lišćem (grančice ne treba da budu duže od 40-50 centimetara).

Kad stignete kući, uklonite nekoliko donjih listova i grančice zabodite u saksije sa hranljivom zemljom. Bršljan je žilava biljka i dobro podnosi takav tretman; sve što treba da uradite jeste to da redovno zalivate te grančice i one će se ožiliti, pa će i vaš simpatični kućni bršljan početi da raste – i nastaviti da raste, i da raste, i da raste…

Saksija sa bršljanom najlepše će izgledati na nekoj visokoj polici, odakle će viseće grane bršljana moći neometano da rastu. Još jedna zgodna osobina ove biljke: pošto brzo raste i grančice lako ožile, uvek ćete imati šta da poklonite prijateljicama i rođakama – jedan simpatičan, lep bršljan u saksiji – bar dok ne počnu da kolutaju očima i oklevaju da vas pozovu: „O, ne, opet će nam doneti bršljan! Kuća će nam postati kao džungla!“

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.