PODGORICA – Predsednički kandidat DPS i aktuelini šef crnogorske države Milo Đukanović je najčešće u predizbornoj kampanji uoči drugog izbornog kruga pominjao tzv. „srpski svet“ po uzoru na „ruski svet“ i Srbiju kao najvećeg neprijatelja Crnoj Gori koja, kako tvrdi, ne bi mogla da se pomiri sa tim da Crna Gora pre nje uđe u EU, ali i Srbiji koja „pokušava da vlada zemljama regiona – Crnom Gorom, BiH, tzv. Kosovom i Severnom Makedonijeom“.
Đukanovićev protivkandidat na izborima u nedelju, zamenik predsednika Pokreta Evropa sad Jakov Milatović u intervjuu za BBC kaže: „Kakav crni ‘srpski svet’“
O tome, ističe Milatović, pričaju ljudi poput Đukanovića koji su još u devedesetim godinama 20. veka.
Milatović je dugo objašnjavao sopstveni stav o inicijativi regionalne saradnje Otvoreni Balkan, služeći se upravo primerom Evropske unije koja je nastala iz regionalne saradnje.
Na opasku da je za njegove političke protivnike to projekat koji favorizuje Srbiju, a Crnu Goru dovodi u podređen položaj, Milatović objašnjava praktično.
„Mene samo zanima da voz kojim moji roditelji obilaze rodbinu u Beogradu ne stoji pola sata u Bijelom Polju, pa pola sata u Prijepolju – ako to može da reši, apsolutno sam za Otvoreni Balkan“, jasan je Milatović.
Na konstataciju da je Đukanovićem režim dobijao i dobre ocene iz Evrope, da nije ocenjivan kao diktatorski, a Crna Gora je otvorila sva poglavlja u pregovorima sa EU, Milatović kaže da to ništa ne znači.
„To vam ništa ne znači. Za razliku od susednih zemalja, Crna Gora je u proces evrointegracija ušla bez velikih spoljnopolitičkih ili unutrašnjih problema, imala mnogo lakši početak“ naveo je Milatović i dodao:
„Mnogo je važnije zašto mi ta poglavlja nismo zatvorili – to nismo uradili jer smo najviše kaskali u vladavini prava i borbi protiv korupcije, a integracije su nam skoro zaustavljene od 2015. godine”.
On tvrdi da je članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji moguće do kraja mandata za koji se bori.
„Apsolutno može – ali ne sa Milom Đukanovićem na čelu, već na čelu sa Jakovom Milatovićem. Ovo do sada je sve bilo pro forme – da je Đukanović to iskreno htio, mi bismo već bili članica EU.“
Siguran je Milatović da su predsednički izbori više od biranja novog šefa države – opisuje ih kao „referendum za napred ili nazad“, „izbor između politike prošlosti i politike budućnosti“.
„Stavlja se tačka na diktatorski režim u Crnoj Gori tokom čije tri decenije vlasti su ubijani novinari, a jedna grupa ili narod uvek je snažno bila diskriminisana – najpre Bošnjaci, pa suverenisti, zatim Albanci i na kraju Srbi.“
Na pitanje da li je razmišljao o tome da će Crna Gora biti nezavisna, Milatović kaže da u prvom trenutku nije, ali da je glasao na referendumu za nezavisnost.
„Smatrao sam da manji sistem može brže da napreduje, ali sam pogrešio u proceni koliko mali sistem može da bude privatizovan“, jasan je Milatović.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com