Gledajuฤi internet i druลกtvene mreลพe, moลพete biti zbunjeni kada treba da zatrudnite s obzirom na svoje godine starosti.
Jedan naslov „govori“ da su vaลกi jajnici „gotovi“ posle tridesete godine, a sledeฤi pokazuje pedesetogodiลกnjakinju koja je rodila zdrave blizanace.
Pitanja glase:
Koliko je godina mnogo da bih zatrudnela?
Koje godine su najbolje da zatrudnim?
Kada je lakลกe zatrudneti?
Kako izbeฤi sterilitet?
Odgovori na ova pitanja nisu prosti.
ฤinjenice
1) Pad plodnosti:
Sposobnost ลพene da zatrudni poฤinje postepeno da se smanjuje od 27. godine, a drastiฤno se smanjuje posle 37. godine starosti.
Proseฤan zdrav par ispod 30 godina ima oko 95% ลกansi za zaฤeฤe u roku od godinu dana.
Kada imate viลกe od 30 godina, ลกansa da se zatrudni opada za oko 3% svake godine.
Posle 40 godina starosti, ลกanse za trudnoฤu padaju na 5-10%, a posle 45. godine, verovatnoฤa pada na manje od 5% da ลพena ostane trudna.
Naravno, ovo je opลกta statistika – uvek postoje izuzeci. Ginekolozi vam mogu reฤi da su imali dvadesetpetogodiลกnjakinju koja se borila sa sterilitetom i ลพenu sa 46 godina koja je ostala neoฤekivano trudna uprkos kontracepciji.
2) Rastuฤi rizik
Kako se starost poveฤava, tako i rizik od pobaฤaja i komplikacija tokom trudnoฤe raste.
Dok je stopa spontanog poroฤaja (preranog) oko 15-20% kod ลพena mlaฤih od 30 godina, poฤinje da se poveฤava u dobi od 30 do 35 godina starosti ลพene.
Kod ลพena starosti 40 godina i viลกe, stopa spontanog poremeฤaja trudnoฤe iznosi oko 40-50%.
Rizik da se beba rodi sa Dovnovim sindromom i drugim hromozomskim abnormalnostima takoฤe je direktno povezan sa nivoom „zrelosti“ (starosti) majke. Rizik se postepeno poveฤava sa godinama starosti, do 35 godina starosti, a onda rizik raste brลพe.
U 35. godini rizik od Dovnovog sindroma iznosi 1/350 – ali u 45. godini, rizik se pribliลพava na 1/35.
Takoฤe, sa godinama starosti (majke starije od 40 godina) beleลพi se blagi porast uฤestalosti preeklampsije, gestacionog dijabetesa, carskog reza i mrtvoroฤenih beba.
Zato se starijim prvorotkama i trudnicama ฤesto preporuฤuju dodatni ultrazvuk i testiranja.
3) Koliko je zdravlje majke od pomoฤi?
Pacijentkinje ฤesto pretpostavljaju da ฤe, ako su superzdrave (i njihovi partneri), to spreฤiti efekte starenja.
Naลพalost, „vaลกe jajnike baลก briga da li se veganski hranite bez glutena ili redovno veลพbate“. Svaka ลพena je roฤena sa ograniฤenim brojem jajaลกaca – a sa godinama starosti, broj i kvalitet ovih jajnih ฤelija se smanjuje.
Gojaznost, visok krvni pritisak i dijabetes – mogu dodatno oteลพati ลพeni sposobnost zatrudnjivanja, poveฤati rizik od pobaฤaja i izazvati komplikacije tokom same trudnoฤe.
Biti zdrava je vaลพno da ลพena maksimizira svoje ลกanse da zaฤne i pomaลพe joj da ima zdraviju trudnoฤu, ali dijeta i veลพba ne mogu u potpunosti prevladati efekte starenja jajnika.
Dileme
Moลพda se pitate – da li su ovi statistiki brojevi bili netaฤni i sumorni kada vam se ฤini da ima veliki broj ฤetrdesetogodiลกnjakinja sa bebama u parku?
Iako je procenat ลกansi da ลพena sa ฤetrdeset godina ostane trudna nizak, broj ลพena sa ฤetrdesetak godina starosti u opลกtoj populaciji je relativno veliki. Tako gledano, postoji relativno veliki broj ลพena sa normalnim zdravljem sposobnih za trudnoฤeu u svojim ฤetrdesetim godinama.
Zapaลพanja
Joลก jedan podatak ne treba zaboraviti: veฤina ลพena na terapiji plodnosti (vantelesne oplodnje) starijih od 40 godina koristi jajne ฤelije od mlaฤih ลพena (donora jajaลกceta).
Sve stope neplodnosti i komplikacija veฤe su kod starijih jajnika (starije ลพene), a ako se za oplodnju koriste mlaฤa jajaลกca, onda se znatno poveฤavaju ลกanse za zdrave trudnoฤe. Ovakve vantelesne oplodnje obavljaju se procesom „in vitro“ (u labaratorijskim uslovima), ลกto moลพe biti skup i iscrpljujuฤi (neizvestan) proces.
Teorijski savrลกeno vreme za bebu (za trudnoฤu) jeste izmeฤu 20-24 godine starosti ลพene.
Sa druge strane gledano, za mnoge od nas emotivno, finansijski i u odnosnima izmeฤu parova, „savrลกeno vreme“ za decu je mnogo kasnije u ลพivotu.
Idealno gledano, par treba da poฤne planiranje potomstva i formiranje porodice pre nego ลกto ลพenski partner dostigne 37 godina starosti. Tako njihove ลกanse da ฤe imati najmanje jednu zdravu bebu, pre drastiฤnog smanjenja plodnosti koja je povezana sa staroลกฤu, neฤe biti male.
Saveti
Ponekad se, do 37 godine starosti ลพene, ne „stvore svi uslovi“ za potomstvo. Ako traลพite alternativne opcije a nemate uslove (partnera) i veฤ imate 35 godina, struฤnjaci preporuฤuju razmiลกljanje o zamrzavanju jajnih ฤelija kako biste poboljลกali svoje ลกanse za buduฤu plodnost i potomstvo.
Dok mnoge ลพene u svojim kasnim tridesetim i ranim ฤetrdesetim godinama ลพivota imaju normalne zdrave trudnoฤe, mnoge druge doลพivljavaju borbe sa sterilitetom, neuspeลกnim trudnoฤama ili spontanim pobaฤajima.
Imati bebu u srednjim ฤetrdesetim godinama starosti jeste moguฤa, ali to ฤesto zahteva skupe tretmane i nije bez rizika.
Za parove koji imaju viลกe od 35 godina, a ne doฤe do trudnoฤe posle 6 meseci aktivnih pokuลกaja, savetuje se traลพenje pomoฤi od ginekologa odnosno ginekoloลกke ustanove.
Zakljuฤak
Dok planirate svoju buduฤnost, potomstvo i porodicu, znajte da nema savrลกenog vremena za trudnoฤu, ali ako vam je vaลพna beba, ลกto ranije zapoฤnete sa planiranjem svoje porodice, to je bolje.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com