U trendu

O filmu „Da Vinčijev kod“

Kontroverzni roman Dena Brauna (Dan Brown) – „Da Vinčijev kod“ („The Da Vinci Code“), prodat je u više od 30 miliona primeraka i preveden je na 40 svetskih jezika. Braunov bestseler je već pretočen na filmsko platno, a premijerno će biti prikazan u isto vreme na svim teritorijama širom sveta – u nedelji između 17. i 20. maja. Kompanija „Sony“ platila je šest miliona dolara za prava na ekranizaciju knjige.

Boraveći poslom u Parizu, harvardski simbolista Robert Langdon dobija hitan noćni poziv kojim ga obaveštavaju da je kustos muzeja Luvr ubijen. U prostorijama muzeja, pokraj tela, policija pronalazi šifrovanu poruku. Dok pokušava da reši misterioznu zagonetku, Langdon otkriva da ona upućuje na serije ingeniozno sakrivenih tragova u Da Vinčijevim delima.

Langdon se udružuje s nadarenim francuskim kriptologom Sofi Nevo i saznaje da je pokojni kustos bio član Sionskog priorata – tajnog društva čiji su članovi bili Isak Njutn, Botičeli, Viktor Igo i Da Vinči. U uzbudljivoj trci kroz Pariz, London i dalje Langdon i Nevo suočiće se s tajnim moćnikom koji predviđa svaki njihov potez. Ukoliko Langdon i Nevo ne dešifruju zagonetku na vreme, antička tajna i šokantna istina koja može promeniti tok istorije biće zauvek izgubljena.

Inače, vlasti muzeja u Luvru jedva su odustale su od protivljenja snimanju filmske verzije trilera „Da Vinčijev kod“ u svojim prostorijama. Međutim, nisu izdržali da ne iskažu svoj prezir i omalovažavanje kako prema knjizi tako i prema navali posetilaca koju je ona izazvala. Mistični roman Dena Brauna stvorio je novu granu turističke industrije. Stotine hodočasnika „Da Vinčijevog koda“ posećuju muzej svake nedelje, prevashodno da bi zurili u mesto na parketu gde je otkriveno nago telo starijeg kustosa, kako je opisano u uvodnim stranicama knjige.

Iako su brojne privatne turističke agencije uvele unosne ture u muzej i oko njega tragom radnje romana, Luvr je svojim ovlašćenim vodičima izričito zabranio da prave digresije o Braunovom delu u toku zvaničnih poseta. Francuski ministar kulture, međutim, dozvolio je snimanje filma u jednom od najvećih muzeja na svetu.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.