U trendu

Cvet i knjiga na temelju Narodne biblioteke Srbije uništene nacističkim bombardovanjem 1941.

Ministarka kulture Srbije Maja Gojković položila je danas cvet i knjigu na Kosančićevom vencu u Beogradu gde je Narodna biblioteka Srbije bila do uništenja nacističkim bombardovanjem 6. aprila 1941. godine, kojim se na Jugoslaviju proširio Drugi svetski rat.

Gojković je kazala da je tada danima gorelo neprocenjivo blago: više od stotinu rukopisnih knjiga na pergamentu, lične biblioteke brojnih velikana srpske kulture, dela stare srpske književnosti, vredne zbirke dokumenata i pisama značajnih za političku, kulturna i književna istorija.

Po njenim rečima, tog 6. aprila “ međunarodne konvencije u slučaju rata nisu važile u nacističkoj operaciji „Strašni sud protiv Beograda, prenelo je Ministarstvo u saopštenju.

„Zbog toga i mnogi istoričari i stručnjaci za zaštitu kulturnog nasleđa bombardovanje nacionalne biblioteke s pravom smatraju zločinom bez presedana u istoriji svetskih ratova. Pogotovo jer cilj ovog razaranja nije bio samo uništenje bogatog knjižnog fonda, već i kolektivnog sećanja srpskog naroda“, navela je Gojković.

Upravnik Narodne biblioteke Srbije Vladimir Pištalo podsetio je da je tog dana uništen knjižni fond od 500.000 svezaka, 1.424 ćirilskih rukopisa i povelja od 12. do 17. veka, kartografska i grafička zbirka od 1.500 brojeva, 4.000 naslova časopisa i 1.800 naslova novina.

Uništene su lične biblioteke Vuka Karadžića, Dositeja Obradovića, Đure Daničića, Janka Šafarika, naveo je Pištalo i dodao da je „vreme da se biblioteka na Kosančićevom vencu obnovi kao Memorijalni centar“.

Specijalni izaslanik nemačke vlade za Zapadni Balkan Manuel Saracin rekao je da ono što je nemačka vlada učinila tada, 6. aprila 1941. nije samo dovelo do ljudskih žrtava, već je ujedno bilo upereno i protiv srpske kulture, koja je, kako je dodao, važan deo evropske kulture.

Novu zgradu Narodna biblioteka Srbije dobila je 6. aprila 1973. godine na Vračarskom platou, gde se i sada nalazi, a prvu počasnu člansku kartu u novootvorenom zdanju dobio je nobelovac Ivo Andrić.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.