BEOGRAD – Izložba pod nazivom „Legat Nedeljka Gvozdenovića – Poklon gradu Beogradu“ autorke Nade Simulov Timofejev, svečano je otvorena sinoć u Galeriji Kuće legata, povodom 120 godina od rođenja tog velikog umetnika, dobrotvora i darodavca.
Novu izložbu je otvorio profesor Fadilj Emirović, član Gradskog veća zadužen za kulturu, koji je u ime grada Beograda izrazio zahvalnost Nedeljku Gvozdenoviću (1902-1988) za sve što je učinio kao profesor, akademik, doktor i umetnik.
Posle više od 40 godina, ljubitelji umetnosti na ovaj način imaju priliku da vide 79 dela ovog srpskog intimiste.
Grad Beograd je i jednu ulicu nazvao imenom Nedeljka Gvozdenovića. Međutim, ono što mi je posebno žao je da legat Nedeljka Gvozdenovića nije u uslovima u kojima treba da bude”, primetio je Emirović.
On je objasnio da je još pre 40 godina ovaj legat umetnik Gvozdenović poklonio Beogradu, i svega tri godine je bio u prostoru, a posle rekonstrukcije ulice Kneza Mihaila, legat je zatvoren i do danas su izlagani samo njegovi delovi.
Emirović je naglasio da će se grad Beograd potruditi da u narednom periodu obezbedi adekvatan prostor za legat tako velikog umetnika.
Direktor Kuće legata, Filip Brusić-Renaud istakao je da upravo Nedeljko Gvozdenović bio jedan od inicijatora projekta Galerije legata.
„Nedeljko Gvozdenović, zajedno sa Ivanom Tabakovićem i Cucom Sokić, zalagao se da se u Beogradu osnuje jedna ustanova koja će se na primeren način starati o legatima ostavljenim prestonici. Na tragu te ideje osnovana je Kuća legata 2004. godine“, rekao je rekao je Brusić-Renaud i podsetio da je umetnik Gvozdenović preminuo u Beogradu 1988. godine, ali da njegova dela nastavljaju da žive.
Svetlana Mitić, istoričarka umetnosti i muzejska savetnica Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, pojasnila je umetnički opseg Gvozdenovića, koji predstavlja i jedan od obimnijih autorskih opusa srpskih umetnika druge polovine 20. veka.
Prema tvrdnjama samog Gvozdenovića, taj produktivni opus sadrži između 1.700 i 1.800 slika.
Poklon-zbirka akademika Gvozdenovića, koju baštini Kuća legata, sadrži 562 umetnička dela: 45 slika u tehnici ulje na platnu i na kartonu, kao i 517 radova na papiru u raznim tehnikama.
Autorka izložbe Nada Simulov Timofejev, istoričarka umetnosti i stručna saradnica Kuće legata, izdvojila je 79 radova za beogradsku publiku, od čega se na postavci nalaze 40 ulja na platnu.
Dela Nedeljka Gvozdenovića biće izložena u Galeriji Kuće legata do 24. marta.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com