BEOGRAD – U okviru stalne postavke Muzeja Jugoslavije 5. marta u 13 časova biće predstavljena izložbena celina „Optički sumnjivo“, koju su u saradnji sa kustoskinjama Muzeja realizovali članovi Autonomnog kulturnog centra Matrijaršija, saopštili su iz Muzeja Jugoslavije.
Pored izložbe, publiku očekuje raznovrstan program koji uključuje promociju istoimene publikacije, izvođenje jednočinke Jovane Lutovac „San Gojka tipografa“ i posluženje.
Ovim događajem Muzej otpočinje novi ciklus intervencija na stalnoj postavci u čijem fokusu će biti industrijsko nasleđe Jugoslavije, prethodno tematizovano u okviru aktuelne izložbe „O fabrikama i radnicima“.
Izložbena intervencija „Optički sumnjivo“ rezultat je istraživanja Zbirke štampanog materijala Muzeja, koje je 2021. godine AKC Matrijaršija realizovaola u saradnji s grafičkom radionicom Kvaka.
Tokom istraživačkog procesa izdvojen je deo dokumenata o koncertima, matineima, igrankama i ostalim kulturno-umetničkim manifestacijama Saveza grafičkih i tipografskih radnika Jugoslavije, većinom organizovanih u međuratnom periodu.
Ovi materijali svedoče o specifičnim modelima samoorganizovanja i udruživanja grafičkih radnika tog vremena u cilju razvijanja mreža solidarnosti, borbe za radnička prava i bolje uslove rada radi zaštite njihovog zdravlja i života.
„Aktivno delovanje grafičkih radnika tokom treće i četvrte decenije XX veka posmatrali smo kao paradigmu radničkog pokreta i organizovanja u duhu ideje o nepostojanju granica između života, rada i umetnosti. Dokazi koje smo pronašli u arhivama otkrili su nam „poznat“ svet, blizak, prepoznatljiv, poznatu groznicu, nemir i trud da se organizuje život i rad na drugarski i slavljenički način“, pojašnjavaju članovi i članice AKC Matrijaršija.
„Važnost primera Saveza grafičkih radnika krije se upravo u intenzitetu i neodvojivosti te borbe od njihovih kulturno-umetničkih aktivnosti i svakodnevnog života. Arhivska građa svedoči o upornosti radnika da proizvode i razvijaju odnose kroz neformalne večernje zabave, a ne samo kroz agitaciju, edukaciju i rad. Takođe, govori o volji i snazi da se proizvedu takvi međuljudski odnosi koji bi odgovarali merilima društva kojem se teži“, dodaju autori i autorke.
Pored odabranih predmeta iz muzejskog fonda publika će moći da vidi umetničke radove i prateću umetničku publikaciju, koji su osmišljeni kao odgovor na sve što su autori tokom istraživanja otkrili, ali su i dopuna onome što je ostalo nepoznato o životu i radu grafičkih radnika nekad i sad.
Teorijsko-umetničko istraživanje, izložbenu intervenciju i knjigu Optički sumnjivo realizovali su članovi i članice Autonomnog kulturnog centra Matrijaršija: Aleksandar Denić, Milica Ivić, Jovana Lutovac, Žoana Markade-Mo (Johanna Marcadé-Mot), Mileta Mijatović, Sofija Pašalić i Aleksa Vitorović, u saradnji sa kustoskinjama projekta Simonom Ognjanović i Marijom Đorgović, kao i kustoskinjama-saradnicama Veselinkom Kastratović Ristić i Vesnom Mirković.
Autonomni kulturni centar Matrijaršija (Beograd) postoji od 2014. godine kao deo šire evropske mreže sitoštampara, malih izdavača, umetnika i kolektiva.
Njihov proces štampanja odvija se u takozvanim „uradi sam“ uslovima, odnosno po sopstvenim pravilima.
Kompleksna struktura ovog kolektiva uključuje i organizaciju festivala nesvrstanog stripa Novo doba, distributivne mreže Fijuk, kao i proizvodnju i podsticanje brojnih drugih hibridnih umetničkih pojava.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com