„Knjiga na Sajmu, Sajam u srcu“, najtraženiji naslovi

BEOGRAD – Prodajna manifestacija „Knjiga na Sajmu, Sajam u srcu“, svojevrsni omaž tradicionalnom Sajmu knjiga, održava se do 26. decembra u Hali 2 Beogradskog sajma, a nekoliko izdavača izdvojilo je za Tanjug svoje najtraženije naslove.

Izdanja izdavačke kuće Laguna spadaju u od najaktuelnije među čitalačkom publikom, a ovaj izdavač je na Sajmu predstavio najbolje, ali i najnovije produkcije domaće i svetske književnosti i naslove za najmlađe.

Među omiljenim naslovima domaće književnosti našla se knjiga „Moja ljubav Nikola Tesla“ Ane Atanasković, koja čitaocima „otkriva drugu stranu Tesline prirode: nežnog, pažljivog, duboko moralnog čoveka koji izbegava Amorovu strelu supruge bliskog prijatelja i mecene.“

Posthumno objavljeni roman gitariste Riblje čorbe Miše Aleksića „Preko trnja“ još jedan je od naslova koji je naišao na veliko interesovanje publike, a otkriva „mnoštvo interesantnih, intrigantnih i manje poznatih pojedinosti iz života muzičara.“

Među najtraženijim naslovima stranih autora našli su se „Zabava tek počinje“ Sofi Kinsele, zbirka „Ostrvo pacova i druge priče“ Jua Nesbea i „Skriveno carstvo“ Ja Džasi, dok se izlazak „Usamljenog putnika“ Džeka Kerouaka iščekuje s velikim interesovanjem.

Među hitovima literature za najmlađe našao se serijal o devojčici-vampirici Ameliji Zubić, bugarski klasici „Jan Bibijan“ i „Jan Bibijan na Mesecu“ Elina Pelina, kao i edukativne knjige poput „Prevoznih sredstava koja su promenila svet“, „Priča o životinjama sa svih kontinenata“ i „Hrišćanske pravoslavne bojanke“.

Na Sajmu je premijerno predstavljena knjiga „Fric i Dobrila“ Srđana Valjarevića, koja kroz život jedne porodice nudi „duhovit uvid u srpske i balkanske prilike posle raspada, ratova, tranzicije i prilagođavanja na novu epohu koja je nastupila.“

Predstavljen je i „Jednom u gradu ko zna kom“, poslednji roman Veroslava Rančića, u kojem autor „osvetljava političke, ljubavne, privredne i intimne afere o kojima se malo govori ili se ne govori uopšte.“

Geopoetika je poznata po objavljivanju dela japanskog pisca Harukija Murakamija i turskog nobelovca Orhana Pamuka, a kako navode njeni predstavnici, interesovanje za ova dva autora još uvek ne jenjava.

Kako su naveli, u posebnom fokusu su Murakamijeva zbirka pripovedaka „Prvo lice jednine“, kao i Pamukov najnoviji roman „Noći kuge“, koji je po svom objavljivanju preveden prvo na srpski jezik.

Pažnju čitalačke publike privukla je i irska književnica Sali Runi, autorka „Normalnih ljudi“, svojim novim fiktivnim romanom „Bajni svete, gde si ti“.

Kako navode predstavnici Geopoetike, knjiga srpskih autora koja je privukla najviše pažnje je „Stovarište“ Sergeja Trifunovića, „autobiografska proza ispresecana pesmama i ilustrovana crtežima dece.“

Među ostalim popularnim naslovima izdvajaju se „Koža vremena“ ruskog književnika Aleksandra Genisa i „Svetli tračak tame“ Itana Hoka, za koji mnogi kritičari navode da predstavlja „vrhunac spisateljskog dara ovog autora.“

Predstavnici Kosmos izdavaštva navode da se među najtraženijim delima na njihovom štandu pre svega ističu klasici, posebno distopijski roman „Vrli novi svet“ Oldosa Hakslija, a potom i „Zločin i kazna“ Fjodora M. Dostojevskog i dela Džejn Ostin.

Osim toga, kako navode predstavnici Kosmosa, veliko interesovanje privlači i „Quo vadis?“ Henrika Sjenkjeviča, kao i dela „kraljice misterije“ Agate Kristi.

Ubedljivo najprodavaniji roman Kosmos izdavaštva, po rečima njegovih predstavnika, jeste „Kad je Niče plakao“ (1992) Irvina D. Jaloma.

Najtraženiji naslovi za decu izdavačke kuće Odiseja, kako navode njeni predstavnici, su „Dnevnik jedne skoro pa tinejdžerke: Ko šiša ovce“ Alise Pantermiler, „Zaustavite Ajvi Poket“ Kejleba Krispa i „Klinci iz bučnog sela“ Astrid Lindgren, koja je ove godine prvi put prevedena na srpski jezik.

Predstavnici Odiseje posebno su istakli da je trenutno u pripremi knjiga „Mali muškarci“ Luise Mej Olkot, autorke veoma popularnog dela „Male žene“.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com