Nova stolarija i rasveta u Ateljeu 212 zahvaljujući NIS-u

BEOGRAD – Atelje 212 dobiće do kraja juna novu stolariju i scensku rasvetu zahvaljujući donaciji Naftne industrije Srbije (NIS) od šest miliona dinara predviđenih za poboljšanje energetske efikasnosti pozorišta, rečeno je danas na konferenciji za novinare.

„Novac ćemo iskoristiti za zamenu vrata i prozora, kojih ima mnogo i 30 godina nisu menjani. Kada uđete u naš administracioni deo videćete kako je to. Zimi je hladno, leti ne možemo da ohladimo“, rekao je direktor pozorišta Novica Antić novinarima u Ateljeu 212.

Prema njegovim rečima, na pozorišnoj zgradi biće postavljeni aluminijumski, vakumirani prozori i vrata, što će „značajno uštedeti energiju“, dok će zamena kompletnog osvetljenja, pre svega reflektora u salama, zahvaljujući led rasveti drastično smanjiti potrošnju struje i do 80 posto, uz bolje svetlo i duži rok trajanja.

„Donacija NIS-a je veoma značajna. Nije bilo lako spremniti dokumentaciju jer NIS radi po evropskim standardima, Ne može da prođe ništa što nije prošlo stroge zakonske producedure, a morali smo imati saglasnost Zavoda za zaštitu spomenika kulture i nadležnih gradskih sekretarijata, pre svega za kulturu. Ovaj grant su dobile neke ustanove kulture, ali Atelje je jedino pozorište“, istakao je Antić.

Radovi neće uticati na repertoar pozorišta zato što „nema velikog kopanja i radova u salama“, zamena stolarije ide parcijalno po spratovima i poklopiće se sa krajem sezone, dok oko elektrike nema velikih poslova na energetskim postrojenjima, naveo je Antić.

Direktor Ateljea 212 je najavio i da će od marta ponovo početi sa radom njihova Mala scena, do sada neaktivna zbog nefunkcionalne ventilacije, i da se sa ukupno 32 predstave vraćaju „na stara dobra vremena pre korone“.

Direktor Centra za odnose sa javnošću NIS-a Stefan Despotović istakao je da su u njegovoj kompaniji srećni što su podržali tako važnu ustanovu kao Atelje 212, u okviru svog projekta „Zajednici zajedno“ koji traje preko deset godina sa ciljem da poboljša život u lokalnim zajednicama u Srbiji, zahvaljujući kome su obnovljena brojna igrališta, parkovi, amblante i škole.

Pohvalivši „društveno koristan rad jedne velike kompanije“, sekretar za kulturu Grada Beograda Ivan Karl je pozvao druge ustanove u Srbiji da prate „aktivnosti NIS-a, da se javljaju na njihove pozive, da poboljšaju neki deo svojih aktivnosti i prostora“.

Glumac Svetozar Cvetković prisetio se da je, pre 20 godina kao najaktivniji član Ateljea u potrazi za novcem za pozorište, od generalnog direktora jedne velike firme, „koji sada nažalost nije na slobodi“, tražio 100.000 evra.

„Pitao je: ‘Zašto bih ja vama trebao da dam 100.000 evra? Ma ne interesuje me!’ Iza toga zašto, ne treba da postoji neka lična korist. U tome je gest NIS-a i cele kampanje – kada postave pitanje zašto, zahtevaju dokumentaciju na osnovu rezultata pozorišta“, istakao je Cvetković.

Prema njegovim rečima, Atelje 212 više nema slabe predstave – „na repertoaru sve su dobre“ – a da bi se sve to postiglo treba da postoji celishodna infrastruktura kako bi se stvaralo u pristojnim uslovima.

Iz NIS-a saopštavaju da već 13 godina podržavaju razvoj 12 partnerskih gradova i opština Srbije, dok su u Beogradu do sada u okviru projekta „Zajednici zajedno“ uložili 268 miliona dinara u 77 projekata iz oblasti kulture, sporta, nauke i obrazovanja, zdravlja, socijalne i zaštite životne sredine.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com