U trendu

Objavljen drugi tom sabranih priča Vladimira Nabokova

BEOGRAD – Izdavačka kuća „Dereta“ objavila je drugi tom sabranih priča Vladimira Nabokova, „priča magije i melanholije“.

Prethodno je isti izdavač objavio prvi tom sabranih priča jednog od najznačajnijih proznih pisaca 20. veka, a činjenica da one do sada nisu izdate na srpskom jeziku ne govori, smatraju u „Dereti“, baš ništa o njima, već isključivo kazuje nešto o nama.

Neverovatna slava „Lolite“, koja je autoru obezbedila egzistenciju i mogućnost da se posveti isključivo pisanju, i „Blede Vatre“, romana koji neki kritičari slave kao spisateljski najuspeliji, kao da je bacila u senku njegove pođednako dobre priče, koje Nabokova svrstavaju među najveće majstore ove književne forme kao što su Tolstoj, Borhes, Henri Džejms, Kiš, Andrić…

Sam poduhvat sabiranja Nabokovljevih priča vrednih objavljivanja bio je, kako navodi izdavač, veliki i zahtevan čak i za urednički tim „Vintidža“ (imprint „Rendom hausa”, prvo izdanje 1995), a pre svega za njegovog sina Dmitrija, koji je podneo najveći teret.

Zajedno sa ocem na engleski je preveo priče napisane na ruskom i pritom je Nabokov neke od njih dopisivao i redigovao ne bi li tako zadovoljile njegove stroge kriterijume.

Ukupno ih ima 36 u prvom tomu i 31 u drugom.

„Zato je urađena redakcija nekih prevoda s ruskog na srpski, ne bismo li ih tako sravnili s konačnom, engleskom verzijom. U uredničkom smislu, bio je to delikatan proces, jer je trebalo pažljivo razgraničiti Nabokovljeve intervencije na starim, originalnim verzijama kojima je poboljšavao tekst, od onih uredničkih, kojima je hteo da anglosaksonskoj čitalačkoj publici približi određene ruske teme, pojmove i motive. U takvim situacijama trudili smo se da se držimo originalne verzije“, navode iz „Derete“.

A Danilo Kiš o Nabokovu kaže: I ako kritika nije sasvim zapala u buncanje, a književnost nije postala sluškinja ideologije -nego je još uvek san i bekstvo, igra duha i igra fantazije, čin kulture par excellence – to dobrim delom treba da zahvalimo majstoru-čarobnjaku Vladimiru Nabokovu.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.