Održan okrugli sto „Dositej u Beogradu“

BEOGRAD – Na okruglom stolu „Dositej u Beogradu“ danas su u organizaciji Zadužbine „Dositej Obradović“ razmatrani uticaji Dositeja Obradovića na izgradnju školskih i kulturnih institucija u Beogradu, njemu posvećeni spomenici i prijem prosvetiteljevog dela u srpskoj kulturi.

Upravnica Zadužbine Mirjana Dragaš je ocenila kao značajnu odluku da 10. april bude uvršćen u školske kalendare kao „dan sećanja na prvog ministra prosvete i velikog srpskog prosvetitelja“ Obradovića (1939/42-1811).

U uvodnom izlaganju Dragaš je, između ostalog, podsetila da je u susret 210. godišnjici Obradovićeve smrti, sa ministarstvom kulture Srbije i pokrajinskom vladom, obnovljena njegova rodna kuća u Čakovu kod Temišvara.

Direktorka Zavoda za zaštitu spomenika grada Beograda Olivera Vučković je podsetila da na Obradovića u Beogradu podsećaju „Dositejev licej“, smešten u zdanju podignutom između 1739. i 1789., kao i spomenik na Studentskom trgu iz 1914. godine.

Predsednik Upravnog odbora Zadužbine Dušan Ivanić istakao je da su indikativni za odnos Obradovića prema Srbiji i srpskom narodu njegove pesme „Pesna o izbavleniju Serbie“ i „Vostani Serbie“.

„Kad ih uporedite, u prvoj Srbiju vidi kao provinciju Austrijske carevine. U drugoj vidi Srbiju ne samo kao samostalnu zemlju nego kao centar oslobođenja balkanskih Slovena od Turaka. Ja ga uzimam kao ideologa balkanskog oslobođenja“, ocenio je Ivanić.

U radi okruglog stola učestvovali su profesori Jovan Pejčić i Dragan Simeunović, nekadašnja direktorka Pedagoškog muzeja Branislava Jordanović i kustoskinja Muzeja Vuka i Dositeja Eliana Gavrilović.

Zadužbina „Dositej Obradović“ je u okviru manifestacije „Dani evropske baštine“ organizovala, uz podršku Sekretarijata za kulturu grada Beograda, više posebnih programa objedinjenih kao „Dositejevi dani u Beogradu“, u okviru kojih je održan okrugli sto „Dositej u Beogradu“.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com