Otvorena izložba italijanskih rasvetnih uređaja u MPU

BEOGRAD – Povodom šestog po redu Dana italijanskog dizajna – Italian Design Day (IĐ) 23. marta 2022. godine večeras je otvorena specijalna izložba sa postavkom najsavremenijih italijanskih rasvetnih uređaja renomiranih arhitektonskih studija, u izložbenom prostoru Muzeja primenjene umetnosti u Beogradu (Vuka Karadžića 18).

Na istom mestu sat vremena pre otvaranja izložbe održana je i konferencija pod nazivom „Italijanska tehnika osvetljenja: pametno svetlo za pametne gradove.

Italijanska izvrsnost u dizajnu osvetljenja po meri čoveka“, u organizaciji Ambasade Italije u Beogradu, Agencije za za spoljnu trgovinu ICE u Beogradu, Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu, zajedno sa Komorom italijansko-srpskih privrednika i Konfindustrijom Srbije, u saradnji sa Muzejom primenjene umetnosti u Beogradu i Arhitektonskim fakultetom Univerziteta u Beogradu.

Karlo Lo Kašo, Ambasador Republike Italije otvarajući konferenciju, napomenuo je da ova inicijativa ima za cilj da predstavi italijanski dizajn svetlosti kao sredstvo na dobrobit svih.

„Pored dve godine pandemije i krize u Ukrajini imamo zadovoljstvo i priliku da predsavimo nešto što je svetlost, nesto što je na usluzi i na dobrobit građanima.
nešto što se ne nalazi se samo u svim našim objektima, kancelarijama, školama, kućama, muzejima pa i bolnicama za dobrobit i tehnički i estetski“ kazao je Lo Kašo.

Pomoćnica ministra za kulturno nasleđe i digitalizaciju, Danijela Vanušić ističe da ima mnogo dobrih dizajera šriom celog sveta.

„Mozemo reći da samo u itialiji postoji dizajn kao industirja koja u jedinstven paket povezuje dizajnera, brend i prozivodnju. Funckija, oblik, estetika i stil cine itelijsnski dizajn ambasaodrom u svetu“ kazala je Vanušić.

Biljana Jotić, direktorka Muzeja primenjene umetnosti izrazila je zadovoljstvo zbog organizovanja tako važnog gostujućeg događaja.

„Dizajn je pojam koji je nedovojivi deo umetnosti i kulture i prvenstveno svakdonevice direktno povezan sa porebama čveka. Ima korene u umetnosit i raznimn zanatima, moze da se prati 1000 godina u nazad da bi od sredine 18 veka postao fenomen novog doba“ rekla je ona i dodala da sledeći taj tok stižemo do četvrte insdustrijske revolicije koja nosi niz novih pristupa potrebama dizajna.

Moderator je bio Roberto Činkota, direktor Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu.

Kroz priču o iskustvu prof. Korada Tercija, arhitekte specijalizovanog za dizajn osvetljenja, kao i drugih vodećih stručnjaka iz ove oblasti, diskutovalo se o temama funkcionalne i arhitektonske upotrebe svetlosti, dok će učesnicima biti predstavljeni i konkretni projekti.

Dizajn osvetljenja je po meri gradova budućnosti, gde kvalitet života i zaštita životne sredine idu zajedno sa lepotom realizovanih proizvoda.

Takođe, ove teme su u središtu kandidature Rima za domaćina manifestacije EXPO 2030.

Dan italijanskog dizajna je inicijativa koju promoviše Ministarstvo spoljnih poslova i međunarodne saradnje u saradnji sa Ministarstvom kulture, Udruženjem za industrijski dizajn (ADI), Fondacijom Compašo d’Oro, Agencijom ICE, Konfindustrijom, Trijenalom u Milanu, Sajmom nameštaja u Milanu, federacijom Federlegno Arredo i Fondacijom Altagamma, kako bi se istakla izvrsnost italijanskog dizajna u svetu.

Za 2022. godinu, izabrana tema je: „Re-generacija. Dizajn i nove tehnologije za održivu budućnost“.

Postavka će biti izložena u muzeju do 25. marta.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com