Radovi studenata Instituta za umetničku igru – 21.12

BEOGRAD – Predstavljanje studenata svih odseka i godina Instituta za umetničku igru kao tradicionalni showcase program, biće održano 21. decembra na Velikoj sceni Doma kulture “Studentski grad” na Novom Beogradu.
Celovečernji program ove visokoškolske institucije ispituje šta spaja savremeni ples, čije je polazište u slučajnosti, tišini, geometriji, sa klasičnim baletom koji donosi muziku Šostakoviča ili Čajkovskog, i koreografije koje je izmaštao čuveni umetnik Marijus Petipa sa nasleđem ruskog i slovačkog folklora.
Institut za umetničku igru u Beogradu, u svom godišnjem prikazivanju studentskih radova pod upravom vrhunskih pedagoga i koreografa, uspeva da, tokom jedne večeri, objedini ova tri polja scenske igre, kao zanimljiv i uzbudljiv program.
U delima “Za 6” i “86268 4226” koreograf i pedagog Ognjen Vučinić, vodi studente putem eksperimenta, koji su počeli jedni od najvećih inovatora savremenog plesa – Mers Kaningam i Džon Kejdž. Koreografija “Za 6” se izvodi bez muzike, asocirajući na igrački komad “4′ 33” spomenutog Džona Kejdža, dok scensko delo “86268 4226” ispituje rad sa slučajnošću koja uslovljava kretanje plesača na sceni.
Balet majstor i primabalerina Amalia Mindrutiu iz Rumunije, realizovaće složenu saradnju između mladih igrača iz Baleta mladih, studenata, profesionalnih igrača iz Narodnog pozorišta u Beogradu kao i gostujućih igrača Nacionalne opere iz Temišvara.
Rumunska umetnica je gostujući profesor klasičnog baleta, repertoara i metodike na Institutu za umetničku igru i rukovodilac Kompanije Balet mladih.
Mladi baletski virtuozi će igrati varijacije iz čuvenih dela “Evgenije Onjegin” i “Don Kihot”, ali i uz potresnu numeru “Adios Nonin” (Zbogom oče) argentinskog kompozitora Astora Pjacole, rođenog pre 100 godina, što obeležava ceo svet ove godine.
Diplomac Boban Kostić i njegova koleginica Nevena Antić, studentkinja treće godine na odseku za Scenski narodnu igru i muziku, izabrali su zanimljiv pristup svom projektu.
Kako je navela autorka teksta o predstavi – prof. Dijana Milošević, tandem umetnika je istraživao životnu priču velikog pisca Alekseja Nikolajeviča Tolstoja (1883-1945), nasleđe ruskog folklora i njegovo savremeno scensko čitanje, kako je predstavio Kostić, ali i kao nasleđe slovačkog folklora, kroz ljubavni duet, što je postigla Antić, kao podsetnik publike na dve velike kulture.
Ulaz za publiku je slobodan uz pridržavanja svih mera i ograničenja broja posetilaca.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com