U trendu

Sutra najspektakularniji ovogodiĆĄnji super Mesec

NJUJORK – SutraĆĄnji najspektakularniji ovogodiĆĄnji super Mesec, poklopiće se i s delimičnim pomračenjem Zemljinog satelita.

Zahvaljujući pomračenju, taj Mesec neće biti samo super, već i „krvavi Mesec“, saopĆĄtila je američka Nasa.

Kako se navodi, takozvani krvavi Mesec se obično deĆĄava tokom pomračenja, kada se Zemlja pozicionira direktno između Meseca i Sunca i kada sakriva Mesec od sunčevih zraka, a ime „crveni“ (krvavi) nosi zbog crvenog odsjaja, prenosi CBS njuz.

„Kada se to dogodi, jedino svetlo koje dopire do povrĆĄine Meseca je sa ivice Zemljine atmosfere. Molekuli vazduha iz Zemljine atmosfere rasipaju većinu plave svetlosti. Preostala svetlost reflektuje se na mesečevu povrĆĄinu crvenim sjajem, zbog čega mesec izgleda crven“, pojasnila je Nasa.

Kako se navodi, rezultat toga je „svetlosni prsten“ oko Meseca, za koji se joĆĄ ne moĆŸe predvideti koliko će biti crven.

Ovogodiơnji majski super Mesec, jedan od tri ove godine, neće se poklopiti samo sa pomračenjem, već će biti i najveći super Mesec ove godine.

OvogodiĆĄnji majski super Mesec naziva se joĆĄ i „cvetni mesec“, biće veći nego inače jer je će biti i najbliĆŸi Zemlji, a naziva se cvetnim zbog obilja cveća koje cveta u to vreme na Zemlji.

Super Mesec će ove godine biti delimično vidljiv svuda gde će u tom trenutku biti noć, navodi Nasa i dodaje da će ukoliko bude vedra noć, u prizoru moći da uĆŸivaju pre svega građani delova Azije i Australije, SAD i JuĆŸne Amerike.

U SAD najbolje će moći da ga vide stanovnici Havaja, Aljaske i zapadnih saveznih drĆŸava.

Samo pomračenje trajaće oko 14 minuta, a ceo događaj oko pet sati, od 8.47 do 13.49 sati po Koordinisanom univerzalnom vremenu, ơto znači da će u Aziji moći da se vidi predveče, a u SAD u ranim jutranjim satima.

Za one koji neće moći golim okom da prate pomračenje, organizovana je i virtuelna teleskopska projekcija.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.