U trendu

Tribina: Novi talas je bio trijumf mladosti

BEOGRAD – Novi talas jugoslovenske popularne muzike posle 40 godina ostaje važan i uticajan ponajviše zbog dobrih pesama koje se slušaju i danas, ocenili su Zdenko Kolar, Moma Rajin i Olga Kepčija, učesnici sinoćnje tribine „Novi talas 1980-2020“.

Na tribini u okviru „Dok en ritam“ festivala u beogradskom Studentskom gradu, posvećenoj muzičkom pokretu čije je početno i ključno izdanje bio album „Paket aranžman“ (1981), publicista Rajin je ocenio da je „novi talas pre svega bio trijumf mladosti“.

„Tada su mladi dobili priliku da u najvažnijim posttinejdžerskim godinama stupe na scenu. Stvorili su neke nezaboravne pesme koje i danas važe. Svakako je bilo tu i bunta, ali nije to bio samo bunt, već i izraz zadovoljstva i sreće što ti se u mladosti pruža prilika da saopštiš nešto u svoje ime“, rekao je Rajin.

Početak osamdesetih, kada su se na jugoslovenskoj sceni pojavili novotalasni bendovi kao što su u Beogradu bili Idoli, Električni orgazam i Šarlo Akrobata, a u Zagrebu Azra, Prljavo kazalište, Film i Haustor, je za Rajina „veličanstveno i neponovljivo doba, čiji uticaj traje i danas“.

„‘Paket aranžman’ nije imao vise od 30.000 primeraka u početku, taj tiraž je bio znantno manji od Zdravka Čolića, Bijelog dugmeta ili Riblje čorbe. Ali kad bi se podvukla crta, ne znam koliko će se ljudi ozbiljno pozvati na Dugme kao na uzore zbog kojih su počeli da sviraju? Stotine se prihvatilo gitare zbog ‘Paket aranžmana'“, rekao je Rajin.

Tada pomoćnik urednika spoljnog programa Studentskog kulturnog centra Beograda, Rajin je istakao značaj te ustanove za razvoj novog talasa, koja je krajem sedamdesetih bila „veoma liberalno i otvoreno mesto“ za rokenrol.

U SKC su dobili mogućnost da besplatno drže probe, između ostalih, Idoli, Šarlo i Orgazam, tri ključna benda beogradskog novog talasa, koji će potom ravnopravno podeliti album „Paket aranžman“.

Nekadašnji basista Idola Kolar prisetio se da su u bendu očekivali da će se njihove pesme konačno pojaviti na dugosvirajućoj ploči, ali nisu bili svesni da će to biti kompilacija sa još dva benda.

„Problem je bio što svi nismo imali dovoljno pesma, pa smo se svi našli na ‘Paket aranžmanu'“, rekao je Kolar.

Prema njegovim rečima, u priči o tom album i Novom talasu „nema ništa specijalno, nema nikakve revolucije, to je jednostavno stvar koja se dogodila, jer uvek nove stvari izazivaju pažnju“.

Kolar se prisetio da je nakon jedne svirke Idolima predloženo da snime singl „Retko te viđam sa devojkama“ za časopis „Vidici“, koji je urađen sa producentom Encom Lesićem, u čijem studiju „Druga maca“ je potom snimljen i „Paket aranžman“.

Zagrebački „Jugoton“ je album objavio zahvaljujući uredniku Siniši Škarici koji je „znao šta je dobra muzika“.

Voditeljka Radio Beograda 202 Olga Kepčija je podsetila na uticaj emisije televizije Beograd „Rokenroler“ na promociji nove scene, naglasivši da o značaju novog talasa ipak najbolje govori „trag koji je ostavio“, jer su novotalasni bendovi „pre svega morali da imaju dobre pesme“ da bi došli do izdanja.

Kepčija je podsetila i na novotalasnu kompilaciju „Artistička radna akcija“ (1981), koja se pojavila nakon „Paket aranžmana“, a sa koje je zapamćena grupa U škripcu, dok se značaj te ploče vidi i po tome što na njoj svirali i Srđan Dragojević, Žika Todorović, Bojan Pečar, Uroš Đurić, Branko Rosić i Vladimir Arsenijević.

Tribina je otvorena minutom ćutanja povodom smrti fotografa Branka Gavrića, autora omota „Paket aranžmana“, a zatvorena je projekcijom dokumentarnog filma „Novi val – 40 godina nakon“, čiji su autori Kepčija i Nikola Knežević.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.