Fudbalski reprezentativac Srbije Dušan Vlahović postao je partner UNICEF-a u Srbiji u podršci mentalnog zdravlja dece i mladih, saopšteno je danas iz te organizacije.
U beogradskom Sava Centru organizovan je događaj na kojem je ozvaničena saradnja sa UNICEF-om, a mladi iz cele Srbije imali su priliku da razgovaraju sa fudbalerom Juvenutsa, podele svoja iskustva i postave mu pitanja.
Vlahović je svoju popularnost i uticaj stavio u službu važne misije – borbe protiv stigme koja prati mentalno zdravlje i jačanja svesti kod mladih da je u redu potražiti pomoć kada se suoče sa izazovima, navodi se u saopštenju.
Njegova značajna donacija omogućiće dalje širenje aktivnosti u okviru nacionalnog projekta koji UNICEF realizuje sa partnerima širom Srbije.
„Mislim da je važno da mladi znaju da nisu sami, da je normalno imati teške dane i da nije sramota razgovarati o tome. Meni su kroz karijeru mnogo značili razgovori sa porodicom, trenerima i prijateljima. Ako imate nekoga kome verujete – podelite kako se osećate. To je prvi korak ka tome da se osećate bolje“, rekao je Vlahović.
On je dodao da mu je čast što se priključio UNICEF-u u misiji koju širom sveta predvode sportske zvezde sa velikim uticajem na decu i mlade, među kojima su Dejvid Bekam i Lionel Mesi.
U Srbiji, kao i u celom svetu, mentalno zdravlje dece i mladih postaje sve veći izazov. Podaci pokazuju da se mnogi suočavaju sa anksioznošću, stresom i usamljenošću, ali zbog predrasuda retko traže podršku. Vlahovićeva uloga u ovoj kampanji ima ogroman značaj – kao uzor i glas mladih, pokazuje da snaga nije u tome da sve izdržiš sam, već da znaš kada da potražiš pomoć.
„U UNICEF-u verujemo da su sport i igra ključni za zdravlje i razvoj svakog deteta. Zadovoljstvo nam je što je Dušan Vlahović, uzor mladima, postao naš partner u širenju usluga mentalnog zdravlja za decu i adolescente u Srbiji. Njegova donacija i angažman pomoći će da više mladih otvoreno govori o svojim brigama i potraži stručnu pomoć“, izjavila je direktorka UNICEF-a u Srbiji Dejana Kostadinova.
Projekat obuhvata saradnju sa lokalnim samoupravama i institucijama na jačanju podrške mladima, sprovođenje obuka za više od 100 stručnjaka iz škola, zdravstvenih ustanova i centara za socijalni rad, kao i edukaciju i osnaživanje više od 5.000 mladih u ciljnim opštinama.
Pored toga, više od 300 mladih dobiće direktnu psihosocijalnu podršku u svojim zajednicama.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com