NBS: Relativna stabilnost deviznog kursa nije fiksni kurs

BEOGRAD, 18. avgusta (Tanug) – Narodna banka Srbije odbacila je danas kao neistinite i neutemelje izjave pojedinih ekonomista da se u Srbiji sprovodi de facto fiksni kurs, upozorivลกi da takve izjave mogu biti opasne u smislu formiranja nerealnih oฤekivanja javnosti.

Relativna stabilnost kursa dinara prema evru jeste odlika Narodne banke Srbije u protekloj deceniji. Meฤ‘utim, ona nikako ne znaฤi fiksiranje kursa koje podrazumeva da se odrลพava stalno ista vrednost lokalne valute za neku odabranu stranu valutu, kakav je sluฤaj u zemljama koje primenjuju valutni odbor kao reลพim deviznog kursa, navodi se u saopลกtenju NBS.
„Po ko zna koji put ukazujemo da je praksa, ne samo u Srbiji, veฤ‡ i u drugim zemljama u razvoju, koje se suoฤavaju sa podignutim stepenom vezanosti novฤanih tokova za repernu stranu valutu (dolarizovanosti, odnosno evroizovanosti domaฤ‡e ekonomije) pokazala da je relativna stabilnost lokalne valute kljuฤ finansijske i ekonomske stabilnosti zemlje i da poveฤ‡ana volatilnost deviznog kursa, kao automatskog stabilizatora platnobilansnih kretanja u takvom ambijentu nema svoje uporiลกte“, istiฤe centralna banka.

NBS predoฤava da smo u proลกlosti imali prilike da vidimo da su, kada se politika fluktuacija sprovodila pre 2012. godine, mnogi ekonomski parametri zemlje pogorลกani i da je bilo potrebno vreme da se stabilnost ponovo uspostavi, a zatim i odrลพi.
„Relativna stabilnost dinara prema evru predstavlja nominalno sidro stabilnosti inflacije, kako u proteklom periodu od osam godina (od jeseni 2013. sve do druge polovine 2021. godine), tako i tokom aktuelnog perioda globalno poveฤ‡ane inflacije, jer spreฤava njen intenzivniji i rasporostranjeniji rast i time ima koristi za ฤitavu domaฤ‡u ekonomiju (a svedoci smo da su i drลพave regiona u ambijentu pojaฤanih inflatornih pritisaka posegle za oฤuvanjem stabilnost na sopstvenim deviznim trลพiลกtima)“, dodaje se dalje.

Dodatno, relativna stabilnost dinara prema evru omoguฤ‡ila je i reลกavanje brojnih nasleฤ‘enih problema, jer je otvorila prostor kako za sprovoฤ‘enje uspeลกne fiskalne konsolidacije, tako i za reลกavanje pitanja problematiฤnih kredita koji su, optereฤ‡ujuฤ‡i banke, znatno usporavali kreditnu aktivnost i privredni rast, konstatuje NBS

„Na sve to, izvesnost poslovanja domaฤ‡e privrede, smanjenje optereฤ‡enosti kursnim razlikama, omoguฤ‡avanje povoljnijih uslova finansiranja, vraฤ‡anje poverenja u ลกtednju u domaฤ‡oj valuti i poslediฤan rast dinarizacije domaฤ‡eg finansijskog sistema rezultat su na koji smo ponosni“, poruฤuje centralna banka.
Meฤ‘utim, kao navodi, jednako je vaลพno napomenuti, da iako NBS neฤ‡e odustati od svog smera oฤuvanja relativne stabilnosti, ona ne primenjuje reลพim fiksnog deviznog kursa.

Za razliku od tog reลพima koji podrazumeva svakodnevne intervencije centralne monetarne vlasti kako bi se vrednost valute odrลพala na unapred odreฤ‘enom nivou, u Srbiji to nije sluฤaj. Reลพim rukovoฤ‘eno plivajuฤ‡eg deviznog kursa, koji omoguฤ‡ava njegovu relativnu stabilnost, pa i u periodima pojaฤane neizvesnosti njegovu izraลพeniju stabilnost (ne i fiksiranost na odreฤ‘enom nivou), daje i fleksibilnost da se, ukoliko takvi periodi naiฤ‘u, izvrลกi blago prilagoฤ‘avanje vrednosti lokalne valute prema repernoj stranoj valuti, a bez promene reลพima deviznog kursa.

Takoฤ‘e, rizik od spekulativnih napada na valutu, pre svega velikih stranih investitora, u aktuelnom reลพimu deviznog kursa znaฤajno je manji nego u ambijentu fiksnog deviznog kursa i otvorenosti kako za strane direktne, tako i portfolio investicije, ลกto Srbija jeste, navodi NBS.
„Konaฤno, ลพelimo da podvuฤemo joลก jednom netaฤnost izjava poput onih koje aludiraju na to da je Srbija relativnom stabilnoลกฤ‡u kursa (ลกto nazivaju de facto fiksnim kursom) uvezla stabilnost inflacije iz Evrope, a sada naลพalost uvozi baลก zbog te stabilnosti i visoku inflaciju iz evrozone. Upravo stabilnost kursa u aktuelnom ambijentu pojaฤanih globalnih pritisaka koristi domaฤ‡oj ekonomiji da onda kada ceo svet uvozi visoku inflaciju, ona u Srbiji ne bude joลก viลกa: Sada se ne suoฤavamo sa efektom koji je postojao pre 2012. a kada su na uvoznu inflaciju, koja je bila niลพa od sadaลกnje, upravo visoke oscilacije kursa ฤinile da domaฤ‡a inflacija bude znatno viลกa nego u zemljama evrozone i zemljama okruลพenja“, piลกe u saopลกtenju Narodne banke Srbije.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com