Dok je zora svitala nad planinom Taj u istočnoj kineskoj provinciji Šandong, 26-godišnji Vang Jang spakovao je ranac sa osnovnim potrepštinama poput pribora za prvu pomoć, planinarskih štapova i energetskih bombona.
Pripremao se da za šest sati povede porodicu od pet članova na vrh planine, što mu je bila sedma rezervacija tokom ovogodišnjeg petodnevnog Prvomjsdkog praznika koji se završio 5. maja, piše Sinhua.
Vang je jedan od sve brojnijih „planinskih vodiča-pratilaca“ koji se pojavljuju širom kineskih turističkih destinacija. Ova nova grupa, koju čine studenti, zaljubljenici u planinarenje i vlasnici smeštaja, nudi personalizovane usluge poput planiranja rute, fotografisanja, pa čak i „terapije ohrabrivanja“ kako bi pružili podršku planinarima tokom uspona.
Naplaćujući između 400 i 1.500 juana (oko 55 do 208 američkih dolara) po turi, u zavisnosti od težine uspona, neki vodiči mesečno zarade i do 30.000 juana (oko 4.160 američkih dolara).
Pojava ove nove profesije odražava širi oporavak turizma. Planina Taj je, na primer, u prvom kvartalu 2025. zabeležila 1,27 miliona posetilaca, što je porast od 12,6 procenata u odnosu na prethodnu godinu, nakon što je premašila osam miliona godišnjih poseta i u 2023. i u 2024. godini.
„Prelazak ka personalizovanim i specijalizovanim uslugama takođe odražava snažnu potrošačku potražnju i njeno unapređenje“, rekao je Vang, koji je nedavno iskoristio svoju obuku iz prve pomoći kako bi pomogao planinaru kome je pao nivo šećera u krvi.
Oko 1.000 kilometara dalje, u provinciji Đilin na severoistoku Kine, 50-godišnji Ju Vej sedeo je u ski-lodžu, iščitavajući beleške. Kao dugogodišnji rukovodilac planinskih operacija, Ju je odigrao ključnu ulogu u izradi prvih nacionalnih standarda za „ski patrole“, novo-priznatu profesiju na nacionalnom nivou.
Kada je Ju započeo karijeru 1995. godine, kineska skijališta su zavisila od donirane strane opreme i imala su svega mali broj rekreativnih skijaša. Međutim, sve se promenilo nakon uspešne kandidature Pekinga za Zimske olimpijske igre 2022. godine, kada je broj domaćih poseta skijalištima porastao na 234 miliona u periodu 2024–2025.
„S obzirom na to da 70 procenata skijaša sada koristi snoubord i pokušava napredne trikove, spasilački rad zahteva nove veštine“, rekao je Ju, čiji je tim razvio protokole poput 18-minutnih patrolnih ciklusa kako bi odgovorio na sve veće zahteve sporta.
Od recenzenata hrane do sportskih tehničara, uspon novih uloga u turizmu odražava šire društvene promene. Song Džićiang, popularni kreator sadržaja iz autonomne prefekture Korejski Janbijan na severoistoku Kine, pretvorio je svoje video blogove o hrani u snažan marketinški alat, podstičući lokalnu prodaju i potrošnju u vrednosti od preko 10 miliona juana. Podaci iz industrije pokazuju da su influenseri poput Songa u 2024. godini pomogli generisanje 133,3 milijarde juana za preduzeća širom zemlje.
Od 2019. godine, Kina je zvanično priznala 93 nove profesije, pri čemu „nova ekonomija“ broji 84 miliona radnika, što čini 21 procenat radne snage.
„Ove uloge nisu samo poslovi, one su pokazatelji unapređenja potrošačkih navika“, rekao je Džou Guangsu, stručnjak za radno pravo sa Univerziteta Renmin u Kini.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com